UBĽA. Polyfunkčné turistické informačné centrum (TIC), ktoré má v Ubli v Sninskom okrese fungovať už v marci budúceho roka, bude zahraničným i slovenským turistom ponúkať komplexné informácie potrebné pri cestovaní v tejto oblasti i za hranicami, informovala starostka obce a zároveň iniciátorka celého projektu Nadežda Sirková.
"Po rokoch skúseností sme sa v obci stretávali s turistami, napr. z Českej republiky, Nemecka, ale aj Rakúska, ktorí cestovali na Ukrajinu a stále sa zastavovali na obecnom úrade s tým, že chceli vedieť, čo zaujímavé môžu vidieť za hranicou v Zakarpatskej oblasti, kde môžu prenocovať, kde by sa mohli občerstviť a podobne," vysvetlila starostka dôvod vzniku celej myšlienky.
Odkúpili budovu bývalej polície
TIC bude stáť v strede obce. Tá totiž pred rokmi odkúpila od ministerstva vnútra budovu bývalej polície s pozemkom.
"Podpísala som zmluvu, že ju budem využívať na verejnoprospešné účely," vysvetlila Sirková s tým, že to má aj ďalšie pozitívum, a to fakt, že sa stavba zrekonštruuje.
"Budeme taktiež môcť zamestnať jedného človeka, ktorý bude v TIC ponúkať návštevníkom dôležité informácie," dodala.
Partnermi projektu sú ukrajinská obec Veľké Berezné, Stakčín, Kolonica, Zboj a regionálne médiá.
Každá jedna zo spomínaných samospráv má totiž podľa slov Sirkovej turistovi čo ponúknuť.
Z tohto dôvodu bola o obciach publikovaná kniha, v ktorej sú zdokumentované všetky miestne pamätihodnosti a zaujímavosti. Vytvorená bola tiež nová internetová stránka.
"Už teraz mám informácie, že ľudia i turisti sa tešia, že dostanú v turistickom centre všetky potrebné informácie," vysvetlila Sirková.
V regióne je množstvo pamiatok
Návštevníci Uble získajú tiež poznatky o kultúrnych pamiatkach, a to drevených cerkvách, ktoré sa nachádzajú v sninskej a sobranskej doline.
Občianske združenie Karpatské drevené cerkvi v spolupráci so svojimi partnermi totiž zrenovovalo v rámci projektu Obnova drevených chrámov, skvalitnenie infraštruktúry Cyklistického chodníka ikon päť nehnuteľných a desať hnuteľných národných kultúrnych pamiatok, poväčšine z 18. storočia.
"Zistili sme, že sa tieto dva projekty ideálne navzájom dopĺňajú," vysvetlila Sirková.
Cieľom celého projektu je zvýšiť tok informácií pri rozvoji turistického ruchu a propagovať prostredníctvom hlavne regionálnych médií územie na obidvoch stranách, teda na Slovensku i Ukrajine.
Projekt je financovaný prostredníctvom nórskeho finančného mechanizmu. Spolufinancovaný je zo štátneho rozpočtu SR.
Celkové oprávnené výdavky projektu nepresiahnu sumu približne 143.000 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.