ZEMPLÍN. Je to v poriadku, ak niekto vyhodí akumulátorovú autobatériu len tak k odpadkovým košom na sídlisku? A koľko ich je na čiernych skládkach, v lesoch, na poliach. Porušujú takýto občan alebo organizácia zákon? Pýta sa náš čitateľ Kristián V.
Batérie a akumulátory, ako aj elektroodpad, nie sú komunálny odpad. Sú predmet prísnej legislatívnej regulácie. Nie všetci si to uvedomujú a tak často končia v komunálnom odpade, na čiernych skládkach, alebo len tak pohodené na sídlisku.
Podľa odhadov spracovateľov, sa každoročne na Slovensku vyzbiera a zhodnotí 6 000 až 10 000 ton opotrebovaných batérií a akumulátorov s obsahom olova a 260 ton nikel–kadmiových batérií a akumulátorov.
Pre všetky fyzické i právnické osoby platí povinnosť odovzdať odpady len osobe oprávnenej nakladať s nimi.
Európska legislatíva to rieši
Legislatíva EÚ v záujme minimalizácie nežiaducich vplyvov použitých batérií a akumulátorov na ľudské zdravie a životné prostredie ukladá členským štátom zaviesť sprísnené opatrenia, ktorých cieľ má byť okrem iného aj zabezpečenie oddeleného a efektívneho zberu batérií a akumulátorov po skončení ich životnosti u spotrebiteľov.
Samosprávy aj vézetenkami
U nás problematiku batérií a akumulátorov rieši samostatná časť v zákone o odpadoch. Ten výslovne zakazuje zmiešavať použité batérie a akumulátory s ostatnými druhmi odpadov, čo platí, aj ak ide o komunálne odpady.
Jednotlivé samosprávy majú prijaté Všeobecne záväzné nariadenia, ktoré upravujú nakladanie s odpadmi na ich území.
Systém batback a zákon o odpadoch
Systém batback je založený na myšlienke zriaďovania cielene lokalizovaných zberných miest, kde môžu používatelia bezplatne odovzdať použité prenosné batérie a akumulátory, pričom prevádzkovateľ tento odber vykonáva na základe zmluvy s autorizovaným.
Zákon kladie veľký dôraz na skutočnosť, že takáto forma zberu (odberu) odpadu musí byť pre používateľov bezplatná a odobratie použitej prenosnej batérie či akumulátora nemožno podmieňovať kúpou žiadneho tovaru.
Končia v komunálnom odpade
Prenosné batérie totiž často končia v komunálnom odpade, keďže problém je nízke povedomie konečných spotrebiteľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.