HORNÝ ZEMPLÍN. Ministerstvo životného prostredia SR schválilo žiadosť o predĺženie licencií spoločnosti Alpine Oil & Gas na prieskum v územiach Svidník, Medzilaborce a Snina o päť rokov. Spoločnosť na severovýchode Slovenska hľadá ropu a zemný plyn.
„Rozhodnutia o jednotlivých licenciách už boli formálne vydané. Spoločnosť plánuje tri prieskumné vrty, ktoré majú overiť prítomnosť ropy a zemného plynu v skúmanej oblasti,“ informoval uplynulý týždeň mediány zástupca spoločnosti Vladimír Miškovčík.
Konkrétny termín ešte nemajú
Alpine Oil & Gas (AOG), spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom a rozvojom ťažby konvenčných rezerv ropy a zemného plynu na Slovensku, čoskoro nadviaže na ohlásený prieskumný plán vŕtaním aspoň jedného prieskumného vrtu na každom z troch schválených území, s cieľom overiť potenciál uhľovodíkov skúmaných horizontov.
Uvažuje o Smilne, Ruskej Porube a Oľke. Práce na každom vrte budú trvať približne dva mesiace.
„Konkrétny termín začiatku realizácie prieskumných vrtov verejnosti včas oznámime. Závislý je od viacerých faktorov, napríklad od dispozície dodávateľských spoločností, prípravy pracovných plôch a podobne,“ spresnil Miškovčík.
AOG: V súlade s predpismi
Schvaľovací proces na predĺženie licencií zahŕňal podľa slov mediálneho zástupcu okrem iného aj kontrolu plnenia investičných záväzkov a ďalších povinností plynúcich z existujúcich licencií spoločnosti AOG ako aj potvrdenie toho, že predĺženie licencií je v súlade s príslušnými predpismi týkajúcimi sa ochrany životného prostredia.
„V oboch bodoch bolo vydané pozitívne stanovisko,“ dodal.
Ako ďalej Miškovčík povedal, vŕtanie troch overovacích vrtov by malo zavŕšiť takmer desaťročný prieskum, ktorý v rámci licencií zahŕňal meranie, spracovanie a vyhodnotenie približne 800 kilometrov m profilov moderných seizmických 2D dát.
„Ide o prvý prieskum svojho druhu vykonaný na danom území. Okrem toho boli na skúmanom území realizované aj gravimetrické a elektromagnetické merania. Všetky tieto merania boli vykonané v súlade so všetkými príslušnými predpismi v oblasti ochrany zdravia, bezpečnosti a životného prostredia,“ zdôraznil.
Len konvenčne a bezpečne
Ak prieskumné vrty potvrdia prítomnosť ropy alebo zemného plynu v komerčných množstvách, podľa Miškovčíku budú nimi zásobovať lokálne a regionálne trhy.
AOG vykonáva výlučne prieskumy konvenčných ložísk ropy a zemného plynu a len environmentálne bezpečnými a overenými metódami.
„Technológiou rotačného vŕtania, ktorú AOG použije pri prieskumnom vŕtaní, sa realizuje ročne viac ako desaťtisíc vrtov po celom svete, vrátane severnej Ameriky a západnej Európy, bez nehôd alebo ohrozenia životného prostredia. Rovnakou technológiou sa vŕtajú napríklad aj geotermálne vrty. Naša spoločnosť sa neangažuje v prieskume bridlicovej ropy a zemného plynu“, povedal Michael P. Lewis, prezident spoločnosti AOG.
Činnosť AOG nadväzuje na vyše storočnú tradíciu prieskumu ropy a zemného plynu na severovýchodnom Slovensku.
„AOG a jej partneri, JKX plc a Romgaz, investovali zhruba 18 miliónov eur v rámci činnosti v regióne, vrátane 3,8 milióna eur na licenčných poplatkoch Slovenskej republike. Päťdesiat percent licenčných poplatkov bolo prerozdelených miestnym samosprávam,“ uzavrel Vladimir Miškovčík.
Miestni sú proti
Obyvatelia dotknutého územia s aktivitami ťažiarov nesúhlasia. Obávajú sa znečistenia životného prostredia, najmä vody.
Obecné zastupiteľstvá schválili uznesenia proti ťažbe, aktivisti zorganizovali protestné zhromaždenia, blokovali ťažiarom prístup k pozemkom, rozbehli petíciu, ktorú podpísalo približne 9 000 ľudí.
Za väčšie právomoci samosprávy pri prieskumoch na ťažbu nerastného bohatstva sa vyslovil aj 27. snem Združenia miest a obcí Slovenska. Miestnych odporcov podporili aj župní poslanci a SaS.
„Odmietame sa stať pokusnými králikmi, aby sme nedopadli, ako obyvatelia obce Brehov v okrese Trebišov, ktorí po podobných prieskumných vrtoch pili štyri roky vodu s jedovatým arzénom a zdravotné problémy majú deti, mladí ľudia v produktívnom veku aj dôchodcovia,“ povedal pred časom Ladislav Andrejco, člena petičného výboru a predsedu dozornej rady urbariátu v Ruskej Porube.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.