Korzár logo Korzár Zemplín

Warhol je svetovo uznávaná značka. Múzeum v Medzilaborciach ju ochraňuje

Minulý týždeň oslávilo štvrťstoročnicu.

Prehliadka múzea a otvorenie aktuálnej výstavy. Slovo má Martin Cubjak, prezident Spoločnosti AW. Prehliadka múzea a otvorenie aktuálnej výstavy. Slovo má Martin Cubjak, prezident Spoločnosti AW. (Zdroj: Marek Suvák)

MEDZILABORCE. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola je prvým múzeom pop- artového kráľa s rusínskymi koreňmi na svete a jediné v Európe.

Založili ho 1. septembra 1991.

„Pred tridsiatimi rokmi v socialistickom Československu spomenúť meno Andy Warhol bolo ako urobiť nejaký priestupok. Pozvali ma na OV KSS a šacovali ma, aký mám vzťah k CIA. Bol som v strachu taký zmätený, že som povedal, že sa mi celkom páči čo robia. Lebo som myslel na AC/DC. Vtedy nikto nevedel, kto je Andy Warhol a nikto ho nechcel prijať, “ povedal hlavný kurátor múzea a jeden z jeho zakladateľov Michal Bycko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Skromné začiatky

Múzeum začínalo s 11 obrazmi, ktoré mu zapožičala Nadácia Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku.

„Múzeum vzniklo vďaka Johnovi Warholovi, bratovi Andyho. Mal obrovské srdce, ktoré patrilo aj Slovensku. Chcel, aby múzeum bolo v rodnom kraji umelcových rodičov,“ povedal Bycko. Zdôraznil, že by stratilo význam, keby bolo niekde inde mimo Prešovského kraja.

V minulosti totiž čelilo tlaku presťahovať ho do väčšieho mesta. „Boli to tlaky z laickej verejnosti,“ spresnil hlavný kurátor. Nevylúčil však, že by múzeum v budúcnosti malo pobočku v univerzitnom meste kraja.

Počiatočné problémy s priestormi sa vyriešili v spolupráci s mestom. Za symbolickú korunu mu darovalo časť zrekonštruovaného Kultúrneho domu.

S múzeom kooperuje Spoločnosť Andyho Warhola, ktorá vznikla rok pred založením samotného múzea.

SkryťVypnúť reklamu

Od 1. apríla 2002 múzeum patrí pod Prešovský samosprávny kraj. Ročne jeho bránami prejde 20 až 30 000 návštevníkov a ich počet neustále rastie.

Prečítajte si tiež: Pozrite si nové diela vo Warholovom múzeu v Medzilaborciach Čítajte 

Aj košieľka z krstu

Dnes múzeum vystavuje vyše 200 diel Warholu a iných umelcov, ktorí korešpondujú s jeho tvorbou a odkazom.

V stálej expozícii o pôvode Andyho Warhola sú jeho podobizne z detstva, jediný exemplár platne s nahrávkou spevu jeho matky Júlie, ale aj košieľka, v ktorej krstili všetkých troch synov Júlie, či kusy jeho oblečenia.

„Neprežili by sme, keby sme nekooperovali so súkromnými zberateľmi. Štát nemá ochotu vyčleniť obrovské sumy, za ktoré sa diela Warholu predávajú. Mnohé vystavované diela patria významným slovenským zberateľom, ktorí nám ich zapožičali dlhodobo,“ doplnil Bycko.

Medzi najcennejšie patria Warholove plátna, skúšobné tlače či unikátne staré kresbičky spred pop-artového obdobia.

SkryťVypnúť reklamu

Svetová značka

Druhým poslaním múzea je múzeoedukologická činnosť. Múzeum je multimediálne. Pomáha mladým talentom, umelcom, študentom, ktorí v tvorbe nadväzujú na Andyho Warhola.

„Malo by mať takú tvár, taký obsah, akým bol sám Andy. Bol citeľný vo všetkých médiách. Robíme aktivity, ktoré sa týkajú aj pohybovej kultúry, filmu, hudby, divadla,“ spresnil Michal Bycko.

„Snažíme sa neprepočítavať všetko len na peniaze, lebo vieme, že Warhol bol veľkým zástancom dobročinných akcií a aj my máme v múzeu veľa aktivít, ktoré robíme zdarma,“ doplnila riaditeľka múzea Ľudmila Štecová.

„Nesieme meno Andy Warhol. Nezdedili sme ho, ani sme si ho nekúpili. Máme ho zapožičané od nadácie a musíme robiť všetko pre to, aby sme boli hodní ho niesť,“ zdôraznil Bycko.

„Nie kúpiť obraz, zavesiť obraz. To už neplatí. Múzeum musí byť živý organizmus. Musí ísť do iného levelu a štruktúry, na akú sme zvyknutí. Je to mix médií a umeleckých výrazových prostriedkov. Najväčším umením od Andyho Warhola je sám Andy Warhol,“ uzavrel Bycko.

„Narábame so skvelou, svetovo uznávanou značkou a snažíme sa ju ochraňovať,“ dodala Štecová.

Donald Warhola: Som na strýka hrdý

Donald Warhola, synovec slávneho umelca, viceprezident Nadácie Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku (Andy Warhol foundation for the visual art), navštívil múzeum pri príležitosti osláv 25. výročia založenia.

„Mám dobrý pocit z toho, že múzeum je v kraji Andyho rodičov, že ľudia v tomto regióne a tunajší umelci majú z toho prospech,“ povedal.

„Vnímame a vážime si prácu, ktorú múzeum vykonáva, pozorne ju sledujeme a tešíme sa z jej výsledkov,“ dodal v mene nadácie.

Podľa jeho slov by bolo zaujímavé vidieť pobočky múzea aj v iných častiach Slovenska. „Andyho Warhola je dosť na to, aby bol aj v iných mestách,“ povedal Donald Warhola.

Umeleckú činnosť svojho strýka, ktorý bol k synovcom vždy milý a láskavý, vníma s veľkou pokorou a obdivom.

„Som hrdý na to, čo dosiahol. V dobrom rozvinul zdedené rusínske danosti. Teším ma, keď vidím, ako sa tu rozvíja jeho odkaz,“ povedal novinárom.

Warholom žije celé mesto

V rokoch 2004 až 2006 mesto Medzilaborce zrealizovalo projekt Warhol city, vybudovalo miniskanzen s replikou domu Warholových rodičov z Mikovej, umelcovo meno nesie aj miestna združená stredná škola.

„My tu žijeme Warholom. Všetko čo robíme, s ním nejako súvisí,“ povedal primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský (Smer).

V jubilejnom roku múzeum už pripravilo výstavu Warholovej súputničky Ultra Vilolet. V programe má aj ďalšie osobnosti, ktoré slávny umelec inšpiroval.

Ako priblížil Martin Cubjak, prezident Spoločnosti Andyho Warhola, pri príležitosti osláv štvrťstoročnice múzeum pripravilo výstavu, prvú na Slovensku, otca grafitty a street – artu Keitha Haringa, Warholovho priateľa, prvú expozíciu street artu a pop artu v strednej Európe s londýnskou umelkyňou Bambi, Poppy a starších autorov.

Do života uviedlo aj dve knihy. „Prvá obsahuje 25 výtvarných diel slovenských umelcov. Druhá je v limitovanom náklade 25 kusov a je v nej 25 pozdravov a vyjadrení osobností kultúrneho a spoločenského života k vzniku múzea. Následne bude vydaná aj riadna edícia, ktorá sa dostane do predaja,“ spresnil Bycko.

Knihy uviedol do života Andy, syn Donalda Warhola mikovskou hlinou.

 

Kultúra

Súvisiace témy: Kultúra zo Zemplína, Kultúra

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 809
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 317
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 145
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 261
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 798
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 009
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 845
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 482
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu