HUMENNÉ. Veľká vojna pred viac ako storočím vtrhla do Humenného hneď na svojom začiatku. Zaspaté mestečko v novembri 1914 na tri dni obsadili ruskí vojaci.
Po stopách prvej svetovej vojny v meste sa na podnet občianskej iniciatívy Príď a poznaj vydali v sobotu predpoludním asi štyri desiatky záujemcov o históriu.
Cestu za poznaním merali aj Michalovčania, Trebišovčania a Žilinčania. Práve po vzore Špacirok po varošu, ktoré v Michalovciach organizuje historik Martin Molnár, sa konajú aj Humenské chodníčky.
Prvá svetová vojna bola už druhé stretnutie.
Železničné spojenie s Haličou
Šesť zastávok od veľkej železničnej stanice po vojenský cintorín mali v réžii Radoslav Turik a Martin Drobňák z Klubu vojenskej histórie Beskydy, ktorí sa výskumu veľkej vojny venujú už niekoľko rokov.
Humenné už pred vojnou malo v monarchii strategický význam v spojení so železnicou.
„Pri budovaní železnice na severovýchode Uhorska mala veľké slovo aj armáda, ktorá potrebovala mať rozvetvenú sieť. Armáda potrebovala pri prechode do a z Haliče prekonať priesmyky, z nich najdôležitejšie boli Dukliansky a Lupkovský. Práve jeho význam sa zvýšil po dobudovaní železnice len niekoľko rokov pred vypuknutím vojny,“ zdôraznil Radoslav Turik.
Humenné bolo dôležité prekladisko materiálu a ľudí, cez mesto prechádzali obrovské ešalóny s vojakmi do Haliče.
Budova humenskej železničnej stanice je jedna z mála pôvodných staníc, ktoré si vojnu pamätajú.
Prešla len kozmetickými úpravami a obnovou, ktorá zachovala jej pôvodný vzhľad.
Švejk stojí na stanici pri pumpe
Cez Humenné prechádzal na front aj Jaroslav Hašek, ktorý svojho nesmrteľného dobrého vojaka Švejka poslal na stanicu po koňak – železitú vodu.
Od roku 2000 na stanici stojí socha Švejka od humenského sochára Jaroslava Drotára.
„Socha je jedna z prvých. Neskôr pribudli sochy v Česku, Poľsku, Maďarsku a na Ukrajine. Švejk je literárna postava, ktorá zosmiešňuje vojnu, ale aj účasť českých vojakov v nej. Českých kolegov to trochu hnevá, lebo vedia, koľko museli českí vojaci vo vojne vytrpieť a Švejk je akoby urážlivou postavou, ktorá zosmiešňuje pamiatku na státisíce padlých vojakov,“ dodal Turik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.