MICHALOVCE. Občianske združenie (OZ) Telekia v spolupráci so správou Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat každý rok čistí na trasách turistických a náučných chodníkov studničk vo Vihorlatských vrchoch, ktoré sú bohatým zdrojom vodných prameňov.
"Vďaka podpore z programu Zelené oázy sme sa v tomto roku rozhodli obnoviť štyri vihorlatské studničky a vytvoriť pri nich oddychové miesta pre turistov," vysvetlila Zuzana Argalášová z OZ Telekia.
Vodné zdroje podľa jej slov vyčistili, na dvoch studničkách vybudovali nové kamenné základy. Osadili tiež nové premostenia a lavičky.
"Pri prameni Karol a studničke Anke pri murovanom moste smerom na Vihorlat sme umiestnili nové stoly s lavicami."
Turisti si podľa jej slov môžu pri obnovených studničkách oddýchnuť a občerstviť sa čistou pramenitou vodou z Vihorlatských vrchov.
"Keďže veľa tunajších prameňov vyschlo a aj tie známe už nemajú takú silu ako v minulosti, naším cieľom bude postupne obnoviť aj ďalšie známe vitálne vodné zdroje a vytvoriť pre turistov cestu za putovaním k vihorlatským studničkám," vysvetlila.
Územie CHKO Vihorlat má v súčasnosti výmeru 17 485 hektárov a rozprestiera sa v štyroch okresoch.
Vihorlatské vrchy sú najvýchodnejšie slovenské vulkanické pohorie. Patria medzi najlesnatejšie na Slovensku. Až 90 percent ich územia zaberajú predovšetkým bukové a jedľovo-bukové lesy.
Vihorlat je významným z hľadiska prirodzenej akumulácie vôd, preto je od roku 1987 vyhlásený za chránenú vodohospodársku oblasť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.