BREKOVSKÝ HRAD. Prvú októbrovú nedeľu zasahovali pod hradom leteckí záchranári. Pomáhali 9-ročnému chlapcovi. Pošmykol sa na lúke pod hradom a zlomil si nohu.
Po ošetrení ho odviezli na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
Zásah leteckých záchranárskych zložiek pri zlomenine v pomerne ľahko prístupnom teréne vyvolal otázky o opodstatnenosti výjazdu.
„K poranenej nohe letel vrtuľník. Takúto zdravotnú starostlivosť nám môžu závidieť aj arabskí šejkovia,“ napísal v internetovej diskusii čitateľ.
Limitujúce poveternostné podmienky
Hovorkyňa leteckej záchrannej služby Air – transport Europe Zuzana Hopjaková vysvetlila, že o tom, ktoré záchranárske zložky vyšlú bezodkladne na miesto udalosti, rozhoduje Krajské operačné stredisko na základe získaných informácií od volajúceho na linku tiesňového volania.
„Znamená to, že aj o nasadení vrtuľníka do záchrannej akcie rozhoduje operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby a nie naše posádky, ani náš dispečing. Pre nás sú jediným limitujúcich faktorom v prípade požiadavky o zásah vrtuľníkom poveternostné podmienky. Na ich základe sa rozhodujeme, či požiadavku o zásah prijmeme alebo let zamietneme,“ zdôraznila.
Chmel: Je to vážne zranenie
Boris Chmel, manažér komunikácie s verejnosťou krajského Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (ZZS) v Košiciach informoval, že na tiesňovú linku volala žena.
Naliehavo oznamovala, že počas výletu s deťmi si deväťročný chlapec zlomil nohu a má vybočenú dolnú končatinu. Udala, že sa nachádzajú na lúke pod hradom.
„Operátorka sa viackrát pýtala nahlasovateľky, či sa dá na miesto dostať pozemnou ambulanciou ZZS. Tá viackrát potvrdila, že sa tam sanitkou ani autom nedá dostať. Preto sme aktivovali vrtuľník,“ uviedol.
Chlapec utrpel zlomeninu stehennej kosti. „Je to vážne zranenie, ktoré môže skončiť až fatálne, ak by včas nebola poskytnutá pomoc,“ spresnil Chmel.
Čo najrýchlejšie
Zdôraznil, že vrtuľník vysielajú predovšetkým vtedy, ak ide o časový benefit pre pacienta.
„To znamená dostať ho po prvotnom ošetrení čo najrýchlejšie do vhodnej nemocnice, kde mu môžu poskytnúť adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ povedal.
Pozemnej ambulancii by to do univerzitnej nemocnice do Košíc trvalo približne hodinu.
„Preto sme nielen z odborného ale aj z ľudského hľadiska prekvapení, že niekto spochybňuje rýchlu záchranu zdravia a života, v tomto prípade dieťaťa. Dúfame a veríme, že dotyčné hlasy nechceli, aby dieťa trpelo čo najdlhšie,“ dodal Boris Chmel.
Na vlastné riziko
Riaditeľ Združenia na záchranu Brekovského hradu Stanislav Macinský zdôrazňuje, že treba mať na pamäti, že ide o zrúcaninu a nie štandardnú stavbu.
Splniť všetky predpísané bezpečnostné opatrenia je nemožné a nereálne. Hrad je otvorený, ľudia tam chodia kedy chcú, aj v noci, stanujú pod ním.
Macinský hovorí, že 99 percent návštevníkov je disciplinovaných a svoje zdravie zbytočne neohrozujú.
Hrad počas leta navštívilo tisíc až 1 500 návštevníkov mesačne. „Robili sme si štatistiku. Ak zvážime, že riskuje len jedno percento, aj tak sú to nemalé počty,“ hovorí.
Združenie pracuje na obnove hradu už od roku 2009. Za ten čas vykonalo kus práce aj pre bezpečnosť turistov.
Snaží sa v prvom rade sanovať tie časti múrov, kde by mohlo dôjsť k uvoľňovaniu kameňov. Obvodový múr domurovalo na predprsnú úroveň, vyčistilo od sutiny obe nádvoria.
„Čím viac prác urobíme, tým je hrad bezpečnejší. Ale práce môžu trvať desaťročia,“ zdôrazňuje Stanislav Macinský.
Na vstup do hradu na vlastné riziko upozorňuje návštevníkov tabuľa. „Pracovisko označujeme, upozorňujeme, kde je zákaz vstupu,“ dodáva.
Žiadny úraz na hrade si nepamätá. „Vďakabohu, že nie,“ uzatvára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.