STAKČÍN. Pri príležitosti blížiaceho sa Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých je prejazd motorových vozidiel popri vodárenskej nádrži Starina v Sninskom okrese oddnes do piatka 4. novembra povolený bez obmedzenia.
"Chceme umožniť obyvateľom, ktorí majú v tejto lokalite hroby, komfortnejší prístup, aby mali priestor tieto hrobové miesta vyčistiť, priniesť sem potrebné veci," vysvetlil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machala.
Podľa jeho slov týmto opatrením vychádzajú v ústrety najmä starším obyvateľom, ktorí sú imobilnejší. Do vysídlených dedín nad nádržou Starina sa dá totiž dostať iba pešo alebo na bicykli, vjazd autom je možný na osobitné povolenie.
Nie každému sa ušlo povolenie
Podľa slov Jána Lempeľa, ktorý pochádza z vysťahovanej obce Ruské, je takéto rozhodnutie správne.
"Je to dobré, že aspoň v tomto období sú obyvatelia takto odbremenení, lebo tých povolení sme dostali málo a nie každému sa ušlo. V tomto čase, aj tí príležitostní návštevníci, ktorí tam chcú ísť, majú možnosť, že tam vstúpia bez akéhokoľvek obmedzenia," vysvetlil.
V okolí nádrže však platia prísne pravidlá správania, keďže ide o I. a II. stupeň pásma hygienickej ochrany. Návštevníci sa v nej nesmú kúpať, člnkovať, chytať ryby ani približovať sa k brehom.
Má 25 rokov
Vodárenská nádrž Starina, ktorá je najväčšou a najdôležitejšou zásobárňou pitnej vody pre východné Slovensko, slúži verejnosti viac ako 25 rokov.
Výstavba nádrže trvala od roku 1981 do roku 1988. Nachádza sa v Národnom parku Poloniny, zaberá plochu 311 hektárov. Celkový objem predstavuje takmer 60 miliónov metrov kubických.
Stala sa aj domovom pre mnohé živočíchy, najmä pstruha potočného, jalca hlavatého, zubáča obyčajného, čerebľu, mrenu, mrenicu, beličku, slíža či plosku.
Výstavbe nádrže predchádzal i radikálny zásah do života obyvateľov. Pomenovali ju po vysídlenej obci Starina. Okrem nej zaniklo ďalších šesť dedín - Dara, Ostružnica, Ruské, Smolník, Veľká Poľana a Zvala.
Tieto obce boli zrovnané so zemou a vymazané z mapy, zostali po nich iba informačné tabule a niekoľko potopených objektov. Z územia s plochou 131 kilometrov štvorcových bolo vysídlených 3463 obyvateľov zo 769 príbytkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.