MEDZILABORCE. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) pripravilo pre žiakov a pedagógov miestnej základnej umeleckej školy netradičný workshop.
Hudobný prístroj Sampo im prišiel predstaviť jeho tvorca Alexander Mihalič.
Neznámy rodák
Hudobný skladateľ a pedagóg Alexander Mihalič je medzilaborský rodák. Takmer tridsať rokov žije a pracuje vo Francúzsku.
Pôsobí ako hudobný skladateľ a pedagóg v rôznych inštitúciách, organizuje vlastný hudobný festival.
Pracuje s elektronickou hudbou, s počítačmi. Vyvíja sofvér a programy. V 90. rokoch vyvinul elektroakustický prístroj Sampo.
„Aj napriek tomu, že Alexander Mihalič je naším rodákom, nie je to veľmi známe. Akoby sa na Slovensku v tomto období objavil,“ hovorí riaditeľka MMUAW Ľudmila Štecová, ktorá sa s umelcom zoznámila cez Medzilaborčanku Tatianu Pirníkovú.
„Sme veľmi radi, že ho môžeme predstaviť v rodisku. Prezentáciu jeho činnosti sme prepojili s Andym Warholom. Zameriavame sa na predstavovanie ľudí, ktorí majú korene v tomto regióne a dokázali sa presadiť vo svete. Všetko to, čo nadobudli na Slovensku, si so sebou odniesli „vonku“ a dokázali zúročiť. Dosiahli to, čo sa iným nepodarí,“ dodáva.
Nosí ho v srdci
Umelec prišiel späť do rodiska po niekoľkých desaťročiach. „Moje rodisko a môj pôvod je stále so mnou. Sprevádza ma detstvo a mladosť. O tom, ako poznačili moju tvorbu, by mali hovoriť iní. Som presvedčený o tom, že to, čo človek prežil, vždy nájde odozvu v jeho konaní a tvorbe,“ hovorí Mihalič.
Mlynček na šťastie a bohatstvo
„Je veľa elektronických nástrojov. Tak veľa, že na nich už pomaly nikto nevie hrať. Chcem, aby sa na akustické nástroje hralo tak ako sa má, s chuťou a radosťou. Hrať a vyrobiť pri tom elektronický zvuk môžete pomocou nôh a pedálov. Hráte a zároveň modifikujete zvuk nástroja. Navyše môžete pridávať nové zvuky. To je zmysel prístroja,“ vysvetľuje Mihalič, ako funguje jeho hudobné „dieťa“.
„So Sampom môže hrať akýkoľvek akustický nástroj. Môžu hrať flautisti, saxofonisti, huslisti, fujaristi, akíkoľvek -isti. Nástroj je univerzálny,“ dodáva.
Takémuto druhu hudby sa v súčasnosti hovorí mix music. „Máme prístup na všetky Sampá po svete. Môžete tam dávať konfigurácie a nahrávať,“ dopĺňa. K súčasným šiestim čoskoro pribudne desať – pätnásť ďalších.
Škatuľa so Sampo prístrojom je vyrobená ručne, je skladná a prenosná. „Kufrík je v štandardnej veľkosti, ktorá sa zmestí do lietadla,“ hovorí Mihalič.
Názov Sampo pochádza zo severskej mytológie. Vo fínskom epose Kalevala je to zázračný objekt, mlynček, ktorý mal prinášať šťastie a bohatstvo.
Medzilaborskí zuškári si hru so Sampom mohli aj priamo vyskúšať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.