REMETSKÉ HÁMRE. V Národnej prírodnej rezervácii Morské oko, ktoré je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat, začali so separáciou odpadu. Dôvodom je zvýšená návštevnosť chráneného územia, s ktorou súvisí aj vyššia frekvencia vývozu odpadu.
Počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny jazero navštívilo viac ako 20.000 ľudí, informovala zoologička Zuzana Argalášová zo Správy CHKO Vihorlat.
Na území Morského oka sa podľa jej slov nachádza sedem košov, odvoz odpadu zabezpečuje obec Remetské Hámre (okres Sobrance) a Správa CHKO Vihorlat.
"Prišli sme s myšlienkou vybudovať pred vstupom do územia koše na separovaný zber, keďže separáciu odpadu v chránených územiach zaraďujeme medzi významné prelomové a systémové environmentálne zmeny," priblížila.
Ich výstavba bola podporená z Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce.

Turisti by mali odpad triediť
"Veríme, že táto naša myšlienka sa stretne tiež s pozitívnou odozvou aj od návštevníkov tohto malebného územia a bude pre nich samozrejmosťou, že po absolvovanej túre v okolí jazera svoj odpad nenahádžu do košov, ktoré sú určené na komunálny odpad, ale ho roztriedia do nádob pripravených na separovaný zber," zdôraznila Argalášová s tým, že ich cieľom je nadchnúť všetkých pre vec, ktorá je v súčasnosti považovaná za samozrejmosť.
"Rátame aj s tým, že nie všetkých s touto myšlienkou oslovíme a naučiť ľudí triediť odpad na turistike nám môže trvať aj niekoľko rokov," dodala.
Podľa jej slov sa väčšina ľudí nezaoberá tým, čo sa s odpadom deje po jeho odvoze. Na skládkach odpadov z nich po rokoch vznikajú tzv. mŕtve hory.
Tie, ako tvrdí, čakajú na ďalšie generácie, ktoré budú musieť riešiť problémy súvisiace s ľahostajným a nehospodárnym spôsobom života človeka.
Vihorlatské vrchy
Územie CHKO Vihorlat má v súčasnosti výmeru 17.485 hektárov a rozprestiera sa v štyroch okresoch.
Vihorlatské vrchy sú najvýchodnejšie slovenské vulkanické pohorie.
Patria medzi najlesnatejšie na Slovensku. Až 90 percent ich územia zaberajú predovšetkým bukové a jedľovo-bukové lesy.
Vihorlat je významným z hľadiska prirodzenej akumulácie vôd, preto je od roku 1987 vyhlásený za chránenú vodohospodársku oblasť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.