TREBIŠOV. Od leta straší obyvateľov východného Slovenska epidémia hepatitídy typu A, známej ako žltačka.
Aj keď už vlna nákazy ustupuje, treba rešpektovať hlavné zásady ochrany, dodržiavať naďalej hygienu, pretože táto choroba, ktorá má inkubačnú dobu až 50 dní, sa šíri predovšetkým špinavými rukami.
„Od 1. do 30. novembra bolo na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RUVZ) hlásených 31 nových ochorení u obyvateľov okresu Trebišov. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom došlo k ďalšiemu poklesu o sedem prípadov,“ povedala nám riaditeľka trebišovského RUVZ Terézia Konevičová.
Niektoré opatrenia zrušili
Z hľadiska výskytu ide stále o lokálne rodinné epidémie.
Ochorenia sa vyskytujú najmä v prostredí nízkeho hygienického štandardu bývania (55 percent prípadov). Významnú skupinu chorých tvoria deti vo veku do 15 rokov (19 prípadov).
Pri odhaľovaní ochorenia sa osvedčili opatrenia RUVZ, najmä hlásenia na základe lekárskeho dohľadu.
Plošný lekársky dohľad je v obciach Brezina, Kuzmice, Veľké Ozorovce a Hrčeľ, ktorý sa vzťahuje na deti od 1 do 15 rokov.
Význame pomohli aj ďalšie opatrenia hygienikov, pričom niektoré už aj v uplynulých dňoch, po vypršaní inkubačnej doby, zrušili.
Ide o zákaz hromadných podujatí v Sečovciach a v siedmich obciach, v Hrčeli, Brezine, Veľkých Ozorovciach, Kuzmiciach, Stanči, Plechoticiach a v Nižnom Žipove.
Rovnako sa skončil aj zákaz predaja nebalených pekárenských výrobkov a nebalených dopekaných výrobkov v spomínaných obciach, ale aj v mestách Trebišov a Sečovce.
Neplatí už ani nariadenie lekárskeho dohľadu a aktívnej imunizácie u detí od 1 do 15 rokov v Hrčeli, Brezine, Veľkých Ozorovciach, Kuzmiciach a v časti Nový Majer pri Trebišove, ale aj u detí od 3 do 15 rokov navštevujúcich školské zariadenia v Hrčeli, Brezine, Veľkých Ozorovciach a Kuzmiciach.
Aj zamestnávatelia majú povinnosti
Riaditeľka trebišovského RUVZ však pripomína, že stále platia niektoré individuálne i plošné protiepidemiologické opatrenia.
Napríklad zákaz hromadných podujatí v niektorých školských zriadeniach s výskytom ochorení.
Na individuálnej úrovni je osobám v priamom kontakte nariaďovaný lekársky dohľad, aktívna imunizácia (očkovanie), dezinfekcia prostredia a zvýšená osobná hygiena a iné.
Na pracoviskách, školách s výskytom hepatitídy je nariadená plošná dezinfekcia prostredia.
Aj zamestnávateľom, ktorí zamestnávajú osoby vykonávajúce epidemiologicky závažné činnosti pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu potravín a pokrmov odporúčajú zabezpečiť preventívnu vakcináciu týchto zamestnancov.
V prípade, že osoba vykonávajúca tento druh epidemiologicky závažnej činnosti príde do priameho kontaktu s chorým na VHA musí byť na dobu 50 dní vyradená z výkonu týchto pracovných činností.
Aj šetkým zariadeniam a inštitúciám, ktoré sú určené pre širokú verejnosť predovšetkým v obciach výskytu ochorení na VHA odporúčajú až do odvolania vykonávať zvýšenú frekvenciu dezinfekcie dezinfekčnými prípravkami ničiacimi vírus hepatitídy A.
Úrad komunikuje
„Náš úrad stále komunikuje so zástupcami miest a obcí, kde sú ohniska nákazy. Riešime otázky zásobovania pitnou vodou a likvidáciu komunálneho odpadu v prostredí rómskych osád. Prebieha komunikácia s úradom práce v Trebišove, Slovenskou poštou, hypermarketmi a ďalšími inštitúciami a úradmi. Informácie o podozrivých z nákazy, ktorí majú trvalý pobyt v inom okrese, odosielame okamžite elektronickou poštou aj pre príslušný RÚVZ,“ zhrnula Terézia Konevičová.
Preventívne opatrenia na predchádzanie šírenia tejto choroby pravidelne aktualizujú aj na webovej stránke trebišovského RUVZ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.