TREBIŠOV. V zasadacej miestnosti Mestského úradu (MÚ) v Trebišove sa v stredu dopoludnia stretli seniori rôzneho veku, aby si vypočuli informácie, ktoré im v živote pomôžu.
Program Bezpečná jeseň života je pokračovaním projektu Učíme sa celý život, ktorý pred niekoľkými rokmi rozbehlo vedenie mesta s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
V úvodných prednáškach seniorov zaučili do práce s počítačom. Stretli sa s veľkým záujmom, certifikát o absolvovaní kurzov si prevzali desiatky absolventov tretieho veku.
„Uvažovali sme, akým smerom pokračovať a usúdili sme, že je nevyhnutné v tejto hektickej dobe varovať seniorov pred nástrahami života v osamelosti, alebo vôbec v praktickom živote. V stredu preto mali možnosť diskutovať s členmi našej mestskej polície a vytvoriť si s nimi úzky kontakt,“ informoval Jozef Ferjo z MÚ v Trebišove, ktorý projekt koordinuje.
Všímať si osamelých susedov
Stretnutie s príslušníkmi trebišovskej mestskej polície práve pred vianočnými sviatkami nevybrali náhodne.
Jindřich Sosna povedal, že práve v čase nákupov sú seniori najviac atakovaní rôznymi záujmovými skupinami ľudí. Špecializujú sa najmä na staršie osoby. Navštevujú ich doma za rôznym podvodným účelom, alebo časté sú aj prípady okradnutia pri nákupoch, keď kupujúci sa sústreďuje viac na tovar ako na svoje veci.
Spolu s kolegyňou Martinou Gatyásovou inštruovali seniorov, ako predchádzať prepadom na menej rušných miestach, v parku, v tmavých uličkách, vo vchodoch bytoviek či výťahov.
Sosna upozornil aj na nebezpečenstvá číhajúce na peších na priechodoch na cestách, keď je pre poľadovicu alebo sneh znížená možnosť brzdenia áut.
Ukazuje sa, že mnoho ľudí vyššieho veku nepoužíva reflexné prvky, čím sa stávajú ohrozenými na neosvetlených cestách.
Príslušníci mestskej polície apelovali aj na dobré medziľudské vzťahy, osobitne susedské. Ide predovšetkým o to, aby si všímali ruch aj na susednom dvore alebo v byte. Samozrejme nie zo zvedavosti, ale preto, že niektoré staršie choré osamelé osoby môžu mať vážny problém.
Naposledy zaznamenali takýto prípad u dôchodkyne, ktorá ležala v dome bez pomoci dva dni skolabovaná, bez jedla, bez vody a bez liekov. Jej neprítomnosť na dvore zistila suseda, ktorá okamžite zalarmovala pomoc a postihnutú v poslednej chvíli zachránili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.