TREBIŠOV. V ostatných mesiacoch prekvapil mnohých chovateľov, ale nielen ich, výskyt vtáčej chrípky na Slovensku i v Európe.
Toto nebezpečné ochorenie je pod prísnym drobnohľadom všetkých regionálnych veterinárnych správ, ktoré sledujú jej vývoj po celom Slovensku.
O jej predpokladoch výskytu, či ochrane chovov aj v Zemplíne sme sa informovali u riaditeľa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Trebišove MVDr. Stanislava Kovalíka.
Povedal, že z prehľadu ohnísk a prípadov výskytu vysokopatogénnej aviárnej influenzy subtypu H5N8 vyplýva, že u hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí na Slovensku (2016/2017) bol pozitívny výskyt zaznamenaný k začiatku februára v rôznych lokalitách na juhozápadnom a východnom Slovensku.
Aviárna influenza HPAI H5N8 u voľne žijúcich vtákov v SR tohto roku bola diagnostikovaná na severe Slovenska v Žilinskej Lehote u drozda čierneho.
Všetky ostatné lokality výskytu sa nachádzajú na západnom a južnom Slovensku v blízkosti vodných plôch, pri jazerách, riekach a mokradiach.
Výskyt ochorenia u voľne žijúcich vtákov bol potvrdený v rôznych krajinách Európy (Nemecko, Poľsko, Maďarsko, Chorvátsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Holandsko, Česká republika atď.), v chovoch hydiny hlavne v Maďarsku a Českej republike.
Zvýšili intenzitu kontrol pri dovoze
Aj preto Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky vydala už 10. novembra 2016 usmernenie vo vzťahu k výskytu vysokopatogénnej influenzy subtypu H5N8 v členských štátoch EÚ v súvislosti s hrozbou zavlečenia nákazy na naše územie.
Boli prijaté opatrenia na výkon dôsledného „Plánu prieskumu aviárnej influenzy u hydiny a voľne žijúcich vtákov na Slovensku.“
Veterinári zvýšili intenzitu kontrol pri dovoze hydiny a iného vtáctva z tretích krajín, vykonávajú úradné kontroly hydinového mäsa, vajec a výrobkov z nich pri výrobe, skladovaní, manipulácii a predaji so zameraním na pôvod.
Zámer je vylúčiť dovoz a predaj hydinového mäsa, vajec a výrobkov z nich z reštrikčných oblastí postihnutých krajín. Boli informovaní chovatelia hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí o potrebe dodržiavania zásad biologickej bezpečnosti a ochrany chovov pred zavlečením tejto nákazy.
Pokiaľ ide o hydinu a voľne žijúce vtáky, vykonáva sa zvýšená epizotologická ostražitosť.
O klinických prejavoch ochorenia boli informovaní chovatelia hydiny, ale i poľovné združenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.