HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum v Humennom sa pripojilo k podpore 22. ročníka Valentínskej kvapky, celoslovenskej kampane Slovenského Červeného kríža (SČK).
V spolupráci s Územným spolkom SČK v Humennom a Nemocnicou Andreja Leňa v Humennom sprístupnilo priestory kaštieľa pre jednodňový mobilný odber krvi a to práve na Valentína.
Spojili históriu so súčasnosťou
"Ja som o niečom takomto snívala už dlhšie, ale prišlo mi to ako sci-fi," uviedla Silvia Knapiková, riaditeľka Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Humennom.
Kampaň sa tak v tomto roku začína v historickom objekte, ktorý je symbolom tohtoročných spomienkových osláv 700. výročia prvej písomnej zmienky o meste a príchode významného panovníckeho rodu Drugethovcov na naše územie.
"Vihorlatské múzeum v duchu úsilia o budovanie živého múzea, pevne zakotveného v regionálnej histórii, spája touto spoločnou akciou veľký humánny čin všedných dní s bohatými historickými udalosťami siedmich storočí," povedala Jana Fedičová z Vihorlatského múzea.
"Pred viac ako 150 rokmi bola v tomto kaštieli nemocnica a pôsobili tu sestričky so symbolom Červeného kríža na hrudi. Je to teda také symbolické a krásne," myslí si Knapiková.
Mobilný odber je o dobrej organizácii
Mobilný odber nemôže byť kdekoľvek.
"Priestory musia vyhovovať našim požiadavkám. Musí tam byť dostatočné teplo, svetlo, prístup k elektrickej energii," vysvetlila Ľuboslava Godžáková, vedúca laborantka Hematologicko-transfuziologického oddelenia Nemocnice Andreja Leňa v Humennom.
Chronológia postupu jednotlivých úkonov pred odberom musí byť zachovaná aj v improvizovaných priestoroch.
Darcovia najprv vypíšu dotazník, potom absolvujú laboratórne vyšetrenie, zaevidujú sa a absolvujú lekárske vyšetrenie. Až potom príde na rad samotný odber.
"Na oddelení potenciálnym darcom robíme vyšetrenie krvného obrazu, kým pri mobilnom odbere sa vyšetruje len hemoglobín a darcovi sa odoberá krv iba z prsta. Nemôžeme preniesť celý analyzátor, ale pre naše potreby to stačí," zdôraznila Godžáková.
Záujem predčil očakávania
Cieľom kampane je prilákať predovšetkým mladých ľudí k darcovstvu krvi.
Humenčanka Patrícia Chochoľáková bola kedysi členkou Slovenského Červeného kríža, pomáhať je pre ňu celkom prirodzené.
Krv darovala prvýkrát v deň svojich osemnástych narodenín. Na Valentína absolvovala svoj druhý odber v živote.
"Je to tu nádherné. Určite je to aj pre nás zážitok, lebo darovať krv v takýchto priestoroch, to sa nestáva každý deň."
Organizátori v Humennom tentokrát veľké promo akcii nerobili. Využili sociálne siete, osobne školy neoslovovali. Aj napriek tomu tu bol prekvapivý nával už od skorého rána.
Po hodine a pol bolo v zozname 37 aktívnych darcov, ďalšie desiatky čakali, kým sa dostali na odberové lehátko.
"Mobilné výjazdy robievame niekoľkokrát v roku, v Snine a Stakčíne pravidelne. Nedávno sme boli aj v Dlhom nad Cirochou a v minulom roku sme boli poprvýkrát v Ubli," hovorí vedúca laborantka.
"Dnes mám 26 odber, som držiteľkou striebornej Janského plakety. Je dôležité podchytiť hlavne mladých ľudí a toto je skvelá príležitosť. Aj ja som začala ešte na strednej škole a s malými prestávkami pokračujem dodnes," povedala Helena Ufnárová z Humenného.
Toto je výborný spôsob ako podchytiť prvodarcov. "Do nemocnice by za nami niektorí neprišli nikdy, ale keď prídeme my za nimi, je to celkom iné. A ja verím, že keď to skúsia raz, potom už len tak neprestanú," uzavrela Godžáková.
Do múzea sa vrátia
Pre všetkých dobrovoľných darcov pripravilo múzeum špeciálny program a voľnú vstupenku na návštevu všetkých expozícií, výstav a podujatí v rámci májového celodenného programu Medzinárodného dňa múzeí vo Vihorlatskom múzeu v Humennom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.