STRÁŽSKE. Na východ Slovenska sa vráti chemická výroba. V prvej fáze by mali zamestnať 135 ľudí priamo a ďalších 500 nepriamo.
V priemyselnom parku Strážske na východe Slovenska má ešte do konca tohto roka začať fungovať najväčšia biorafinéria v Európe.
Ako informoval portál EurActiv.sk, ide o prvý projekt v oblasti biohospodárstva, ktorý na území Slovenska podporila Európska únia spolu s konzorciom Bio-based Industries (BBI).
Na projekte BIOSKOH sa podieľa 11 organizácií zo siedmich krajín únie, vrátane Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra (NPPC), ale aj londýnskej univerzity Imperial College.
V prvej fáze 55-tisíc ton etanolu ročne
V prvej fáze je zámerom zmeniť nevyužitý priemyselný park v areáli bývalej chemičky Chemko Slovakia, a.s., na biorafinériu druhej generácie s produkciou 55-tisíc ton etanolu ročne.
V druhej fáze sa plánuje s rozšírením výrobnej kapacity až na 110-tisíc ton.
Za projektom stojí česko-slovenská spoločnosť Energochemica, v ktorej post šéfa dozornej rady zastáva známy finančník Mário Hoffmann zo spoločnosti Istrokapitál SE.
Podľa portálu EurActiv.sk ide o prvý projekt na území Slovenska, ktorý grantom vo výške 21 miliónov eur podporila Európska únia v rámci verejno-súkromného partnerstva (PPP) s konzorciom Bio-based Industries.
Špičkové technológie a pracovné miesta
„Výnimočnosť projektu BIOSKOH spočíva v tom, že prinesie do Košického kraja špičkové technológie spracovania biomasy druhej generácie, nové pracovné miesta vysokej aj nižšej kvalifikácie a vytvorí ďalšie predpoklady pre materiálové využitie biomasy,“ zhodnotil pre EurActiv.sk vedúci referátu regionálneho rozvoja a plánovania košického samosprávneho kraja Peter Ťapák.
V prvej fáze by biorafinéria mala zamestnať 135 ľudí priamo a ďalších 500 nepriamo.
Do Strážskeho časť výroby z Novák
Skupina Energochemica SE po prvý raz o svojom pláne vybudovať v priemyselnom areáli chemického podniku v Strážskom modernú membránovú elektrolýzu informovala už v roku 2014.
Prostredníctvom nej bude vyrábať chlórové produkty a hydroxid sodný. Keďže pri ich výrobe je nevyhnutne potrebná soľ, tento projekt je naviazaný na plánovanú ťažbu soli v Zbudzi neďaleko Strážskeho.
Vybudovanie modernej technológie v areáli spoločnosti Chemko Slovakia považuje investor aj za pomoc regiónu.
Spustením prevádzky elektrolýzy a po začatí ťažby soli totiž vznikne v kraji s vysokou nezamestnanosťou približne 80 nových pracovných miest.
Okrem toho by sa do Strážskeho mala presunúť časť výroby z chemičky Fortischem a.s. v Novákoch (bývalé Novácke chemické závody).
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ o priemyselných emisiách však ukladá členským krajinám využívať najlepšie dostupné techniky a keďže ortuťová elektrolýza doposiaľ prevádzkovaná vo Fortischeme nepatrí medzi najlepšie dostupné techniky, predpisy nariaďujú prevádzkovateľom v najneskôr decembri 2017 jej činnosť ukončiť.
Autor: Andrej Furik, EurActiv.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.