MICHALOVCE. Astronomickému areálu na Hrádku sa po rozsiahlej prestavbe otvorili nové možnosti.
„Vďaka rekonštrukcii sme získali dôstojné priestory na náučné, ale aj kultúrne a zábavné podujatia pre rôzne vekové kategórie, klubovú a krúžkovú činnosť, premietanie filmov i tvorivé dielne,“ povedala riaditeľka Hvezdárne v Michalovciach Gabriela Kramáreková.
Odborná činnosť hvezdárne sa podľa slov riaditeľky zameriava na zakresľovanie a zaznamenávania slnečných škvŕn a meteorov.
Nafukovacie planetárium
Hlavnou činnosťou hvezdárne je popularizácia astronómie formou prednášok, astronomickým praktikom, táborom, náučno-zábavnými podujatiami, ale aj pomocou planetárneho chodníka a nafukovacieho planetária.
„Už počas rekonštrukcie sme s nafukovacím planetáriom navštevovali školy v regióne s populárno-vedeckým programom. Planetárium má veľký úspech a je oň veľký záujem aj mimo Košického kraja,“ povedala Kramáreková.
Pre deti je nafukovacia kupola atrakciou, v ktorej sa zaujímavou a hravou formou výučby oboznámia s tajomstvami vesmíru.
Pozorovanie Mesiaca
Pozorovanie nočnej oblohy, o ktoré je podľa slov riaditeľky veľký záujem, prebiehajú na terase na pohodlných ležadlách, ale aj v kupole.
„Prostredníctvom ďalekohľadu Coudé refraktora, ktorý je umiestnený v kupole môžu návštevníci pozorovať Mesiac, Slnko a planéty Jupiter, Saturn a Mars. Ukazujeme im aj objekty vzdialenej oblohy alebo vesmíru, ako sú dvojhviezdy, hmloviny, hviezdokopy a galaxie,“ opísal astronóm hvezdárne Zdeněk Komárek. Celé pozorovanie trvá približne hodinu.
Ak je Mesiac v splne, podľa astronóma je to najhorší čas na pozorovanie.
„Na oblohe vtedy takmer nič nie je možné vidieť, lebo Mesiac presvetľuje celú oblohu. V tomto období svieti veľmi silno, je osvetlený plocho spredu a krátery nevrhajú žiaden tieň. Takéto pozorovanie neprináša zážitok,“ vysvetlil Komárek.
Keď sa Mesiac nachádza v prvej štvrtine alebo má tvar tenkého kosáčika po nove, vtedy sa nám naskytne nádherný pohľad.
„Je plasticky osvetlený a vidno aj krátery, ktoré vrhajú dlhé tiene. Nesvieti ešte tak silno a na hviezdnej oblohe sa dajú nájsť aj ďalšie objekty,“ povedal Komárek.
Pomocou prenosných ďalekohľadov so špeciálnymi filtrami sa dajú na aktívnom Slnku pozorovať slnečné škvrny a tzv. protuberancie.
„Sú to ohnivé jazýčky, ktoré vysvetľujú zo Slnka v tvare ohníkov alebo oblúkov na jeho okraji,“ vysvetlil astronóm.
Príbehy z gréckej mytológie
Živé planetárium je novým podujatím hvezdárne a je určené najmä pre dospelých, ale vítaná je aj mládež.
„Počas celého pozorovania sú návštevníci pohodlne usadení na ležadlách, ktoré prebieha na terase. Laserovým ukazovátkom názorne ukážeme súhvezdia a jasné hviezdy. Výklad je spestrený aj zaujímavými príbehmi z gréckej mytológie,“ prezradil Komárek.
Fakty
Hvezdáreň od roku 1986 sídli v pamätnom Moussonovom dome (dom, v ktorom žil známy maliar Zemplína Teodor Jozef Mousson), ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.
Rekonštrukcia Moussonovho domu a parku bola realizovaná z Regionálneho operačného programu, z prioritnej osi 3.1 Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov. Celkové výdavky dosiahli 698 383 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.