HUMENNÉ. Do zbierok Vihorlatského múzea pribudol vzácny exponát.
Kópia ozdobenej kraslice z prvej polovice 15. storočia je darom Národného múzea ľudového umenia Huculštiny a Pokutťa J. Kobrynského v ukrajinskom meste Kolomyja.
Sídli tam jedinečné múzeum kraslice - „pisanky“, ako ju na Ukrajine volajú. Je jediné na svete.
Najstaršia na vajíčku
Vzácna kraslica patrí medzi najstaršie kraslice na území Ukrajiny, vyhotovené na podklade vaječnej škrupiny.
Znázorňuje najstaršie pôvodne používané geometrické tvary vytvorené technikou voskovej batiky.
Kraslicu objavili archeológovia počas vykopávok v Ľvove v hĺbke 50 metrov.
„Bola rozbitá na štyri časti, ale podarilo sa nám ju zreštaurovať originálnou metódou, ktorú sme vyvinuli,“ povedala generálna riaditeľka múzea Jaroslava Tkačuk.
Pracovníci múzea zhotovili dve kópie originálnej kraslice. Jedna sa nachádza v poľskom Krakove, druhá v Humennom.
Návštevníci múzea ju môžu vidieť na výstave Karpatská kraslica do 21. apríla.
Štátna moc bola neúprosná
Múzeum pisanky v Kolomyji má zaujímavú históriu. V roku 1974 Ukrajinci žijúci v Kanade postavili pamätník 11-metrov vysokú pisanku.
V 70. rokoch minulého storočia komunistická moc v Sovietskom zväze zakazovala propagáciu pisanok ako kresťanského symbolu.
„Zatvárali chrámy, ľuďom bránili navštevovať bohoslužby, modliť sa. Zdobenie pisanok bolo zakázané a hrozilo, že celkom vymizne. Preto sme sa začali zaujímať o to, ako ju zachrániť,“ povedala Jaroslava Tkačuk.
Nazhromaždené pisanky bolo treba pred brutalitou štátnej moci ratovať.
„Milicionári pisanky jednoducho rozbíjali. Preto sme museli vyvinúť metódu, ako pisanku zachrániť pred poškodením, aby sa zachoval jej tvar a vzor. Pisanky zakonzervované našou metódou sa pri páde nerozbijú, skáču ako tenisová loptička,“ vysvetlila riaditeľka Tkačuk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.