VINNÉ. S príchodom jari sa začína každoročné sťahovanie žiab zo zimovísk k vode.
V záujme zachovania a pokračovania svojho rodu sú ochotné a schopné prekonať neuveriteľné prekážky a vzdialenosti.
Najväčší úhyn žiab v okrese
V priebehu roka môžeme podľa Zuzany Argalášovej, zoologičky Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, pozorovať niekoľko typov migračných ťahov.
„Najnebezpečnejší je pre nich masový jarný ťah dospelých jedincov z miest zimovania na miesta rozmnožovania. Monitorujeme viacero lokalít v Michalovskom a Sobranskom okrese. Najvážnejšia situácia je na Vinianskom jazere, ktoré obkolesuje cesta. V rámci spomínaných okresov je jazero Vinné jedna z lokalít, kde dochádza dlhodobo k najväčšiemu úhynu žiab,“ vysvetlila Argalášová. Žiaľ, počet žiab sa aj na tejto lokalite z roka na rok neustále znižuje.
Výrazný pokles početnosti populácie spôsobila za posledné roky aj rozsiahla urbanizácia v okolí jazera.
„Väčšina miest, ktorými žaby migrovali z lesa do jazera, je aj pre nich obrovskou prekážkou. Priestory, ktorými prechádzali, sú na mnohých miestach prehradené alebo zastavané, čo im znemožňuje prechod k vode,“ povedala zoologička.
Spätný ťah do konca apríla
Na základe monitorovania ochranárov sa migrácia žiab začína, v posledných rokoch, koncom marca a spätný ťah prebieha zhruba do konca apríla.
Na jazere zaznamenali najmä výskyt ropuchy bradavičnatej, ale aj rosničky zelenej či skokana hnedého.
„Ropucha bradavičnatá značnú časť svojho života strávi vo vode alebo pri nej. Len čo sa v marci trochu oteplí, prebúdzajú sa ropuchy zo zimného spánku a vydávajú sa na cestu k vode,“ vysvetlila zoologička.
V regióne dolného Zemplína sa vyskytujú podľa Argalášovej aj ďalšie zaujímavé druhy žiab, ktoré môžeme spozorovať, ako napríklad ropucha zelená, hrabavka škvrnitá, kunka žltobruchá, kunka červenobruchá, skokan ostropyský, skokan štíhly a skokan zelený.
Zákazové značky a závora
Jazero obkolesené vihorlatskými lesmi je obľúbenou lokalitou na oddych, čo spôsobuje hustejšiu premávku a množstvo áut.
Každoročne sú motoristi v tomto období upozorňovaní dopravnými tabuľami.
„Osadené značky viac-menej zábavným spôsobom vyzývajú ľudí a vodičov na to, aby počas migrácie obmedzili cestu na aute popri jazere a radšej dali prednosť prechádzke,“ povedala Argalášová.
Okrem zákazových značiek musia šoféri rátať ešte s jedným obmedzením.
„Osadenie závory, ktorá tvorí prekážku pri okružnej jazde motorovým vozidlom okolo jazera, prispeje k zníženiu úhynu migrujúcich žiab. Snáď návštevníci strpia a nebudú ohrozovať, počas pomerne krátkej doby, toto prirodzené správanie živočíchov,“ uzavrela zoologička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.