TREBIŠOV. Slnečné počasie využili Trebišovčania v nedeľu na návštevu Múzea a kultúrneho centra južného Zemplína.
Ponúkali sa im na obdiv zaujímavé expozície ručných prác v podobe zdobených veľkonočných kraslíc i rôznych dekorácií, ktoré kedysi nechýbali v domácnostiach južného Zemplína.
Estetický zážitok bol spojený s gurmanským, pripraveným z typických tradičných sviatočných jedál nielen z regiónu Zemplína, ale i z regiónov východného Poľska, Maďarska, Česka i západnej Ukrajiny.
Bol umocnený ochutnávkou odrodových tokajských vín, ktoré ponúkali malé rodinné vinárstva Matúša Vdovjaka z Veľkej Tŕne a Mariána Takáča z Čerhova.
Nechýbali ani ľudovky
Viaceré expozície stolovania a tradičných veľkonočných jedál podľa pôvodných receptúr starých materí, pripravili žiaci stredných odborných škôl.
K zahraničným dobrotám domácou kuchyňou prispela Cirkevná škola sv. Jozafáta v Trebišove.
Program spríjemňovali členovia folklórnej speváckej skupiny Omladzina z Novosadu. Beata Luka, majsterka odborného výcviku zo spojenej školy Mikuláša Spytku v Rzesowe nám vymenovala zostavu jedál, ktorými Poliaci začínajú hodovanie na veľkonočné sviatky.
„Je to podobné ako u vás, na stole nikdy nechýbajú mäsové výrobky, údeniny, ďalej je doslova obložený z dobrôt z rôzne plnených vajec, chrenu a takzvaného „syrku“. Ten gazdina pripravuje z mlieka a vajec“.
Stoly boli elegantne prikryté
Veľmi elegantne, no najmä lákavo, pôsobila zostava veľkonočných pochúťok v expozícii študentov z maďarskej békéšskej odbornej školy, pri ktorej sa každý návštevník pristavil a študoval zloženie jedál.
V každej kombinácii jedál, ktoré mladí zo škôl pod dozorom majstrov učiteľov pripravili, však bolo čo obdivovať a prehĺtať slinky.
Treba pochváliť študentov všetkých zúčastnených škôl, že si dali záležať i na veľmi nápaditom prestieraní sviatočných stolov.
Osobitne sviežim jarným dojmom i farbami pôsobil a hýril prestretý stôl pod dozorom majsterky odborného výciku hostinský, hostinská Miroslavy Greculovej z trebišovskej cirkevnej školy.
A napokon všetci návštevníci mali možnosť odmeniť každý prestretý stôl svojimi bodmi, čo aj adekvátne využili.
Na nádvori andrassyovského kaštieľa sa prezentovali zručné ruky žien, ktoré vystavovali domáce výšivky podľa starých vzorov, venčeky, bábiky, zajačikov, či kraslice elegantne nachystané pre oblievačov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.