TREBIŠOV. Už naši predkovia sa obávali príchodu mesiaca apríl, lebo po pekných slnečných dňoch nie raz prekvapil prízemnými mrazmi.
Zrejme i preto mu prischla prezývka bláznivý.
Potvrdil nám to aj pracovník meteorologickej stanice SHMÚ v Milhostove Michal Lörinc.
Príroda má však zázračnú moc a dokáže sa aj s podobnými extrémami vyrovnať, ale nie vždy bez následkov.
„Od roku 2010 som narátal v každom roku minimálne po tri dni ranné mínusové teploty. Avšak v roku 2015 sme 11. apríla namerali u nás za Trnávkou až mínus 7,6 stupňov Celzia. Ba dokonca v tom roku bolo pri zemi až 14 dní s mínusovou teplotou, čo nie je typické. Aj tohtoročný apríl sa už teraz javí ako výnimočný, lebo doposiaľ u nás v Milhostove sme namerali mínusové teploty počas desiatich dní. Pritom máme iba viac ako polovicu mesiaca za sebou,“ upozornil Michal Lörinc.
V týchto dňoch medzi extrémy počasia patrí aj silný vietor, ktorý napríklad v stredu v Milhostove dosahoval 17 m za sekundu, čo je rýchlosť až 60 km/hod.
Stále prevláda nízka teplota a výstrahy varujú pred vetrom a chladom až do soboty.
A ktovie, či nebudú opäť rána mrazivé.
Záhradkári sa sťažujú
Z výkyvov počasia a teplôt majú hlavu v smútku aj záhradkári na Východoslovenskej nížine.
„Jar 2017 nás privítala extrémne teplým počasím pripomínajúcim májové dni. Práce v záhradách teda nabrali na intenzite. Sotva sme zrátali škody po neprimerane tuhej zime. Pri predbežnej obhliadke viniča sme zistili asi 30% vymrznutie krov. Ovocné stromy prezimovali celkom dobre, v teplom počasí krásne vypučali, ale mrzia nás súčasné výkyvy teplôt, ba aj mrazivý vietor čo neprospieva opeľovaniu ovocných stromov,“ konštatoval Ján Barila, predseda Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov v Trebišove.
Podotkol ďalej ako je dôležité vysádzať rezistentné odrody ovocných stromov.
Už v tomto období registrujú hlavne na jadrovinách v okolí Trebišova výskyt múčnatky.
Táto nepríjemná hubovitá choroba jadrovín sa totiž v minulosti objavovala až koncom mesiaca máj.
Včelári očakávajú teplé dni
Včelári rovnako sa netešia priebehu tohtoročného počasia. Martin Puzder, predseda ZO Slovenského zväzu včelárov v Trebišove, síce potvrdil, že včelstvá aj napriek výnimočne tuhej zime dobre prezimovali, avšak už netrpezlivo očakávajú prvé dlhodobo trvajúce teplé dni.
Dovtedy sa včelstvá dostávajú do sily.
Ale je pravda, že mnohé druhy ovocných stromov odkvitli a pritom nebolo počasie priaznivé na opeľovanie, keďže včely vylietavajú z úľa len pri teplote nad 10 až 12 stupňov C.
Kým záhradkári vo svojich záhradkách pestujú prevážne stolové odrody hrozna, ktoré sú málo rezistentné na výkyvy počasia, predovšetkým počas mrazivých dní, vo Vinohradníckej oblasti Tokaj neregistrujú výpady viniča z dôvodu vysokých mrazov počas zimných mesiacov.
René Kaminský, riaditeľ Tokaj&Co, kde majú do 100 hektárov rodiacich viníc a vinár Jaroslav Ostrožovič, ktorý pestuje tokajské odrody viniča na 58 ha, potvrdili, že vinohrady nepoškodili mrazy.
„Pestujeme tokajské odrody furmint, lipovina a muškát žltý v polohách juhozápadných svahov vinohradníckej oblasti. Prešiel som všetky hony a som rád, že výpadok aj napriek tvrdým mrazom, ale pod vysokou prikrývkou snehu, akú sme tu už dávno nemali, som nezaregistroval," konštatoval Jaroslav Ostrožovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.