KOŠKOVCE. Do projektu za čisté prírodné prostredie sa zapojilo desať obcí mikroregiónu.
Vyše 140 pracovníkov malých obecných služieb, dobrovoľníkov a poľovníkov vyčistilo okolie ciest a prírodných zákutí obcí. Za desať dní vyzbierali takmer šesť ton odpadkov.
„Záleží nám na kvalite životného prostredia, v ktorom žijú obyvatelia obcí mikroregiónu. Či na tom záleží aj samotným obyvateľom obcí a prechádzajúcim návštevníkom regiónu je otázne,“ odpovedá starosta Dedačova Peter Pichoňský (Smer) na otázku, prečo sa starostovia desiatich obcí rozhodli vyčistiť okolia ciest a prírody.
K samosprávam sa pripojila Správa a údržba ciest PSK a spoločnosť vyvážajúca odpad.
Zbierali desať dní
Do projektu sa zapojilo vyše 140 ľudí.
„Zbierali prevažne zamestnanci malých obecných služieb, ale aj dobrovoľníci z obcí a poľovníci. Zbieralo sa priebežne desať dní podľa počasia, kapacít a možností,“ informuje Pichoňský.
Ľudia natrafili nielen na drobný odpad, ale aj na masívne kusy nábytku.
V obciach Lackovce, Udavské, Veľopolie, Ľubiša, Hankovce, Dedačov, Koškovce, Rokytov pri Humennom, Nižné Ladičkovce a Vyšné Ladičkovce vyzbierali spolu takmer šesť ton odpadu.
Odpadky vyhadzujú vodiči
Najviac smetí bolo popri hlavnej ceste Humenné – Medzilaborce.
„Prevládali plastové či sklenené fľaše a plechovky. Neporiadni a leniví šoféri ich podľa všetkého vyhadzujú z okien,“ dodáva starosta Pichoňský.
„Sme z toho veľmi smutní a sklamaní. Vždy keď upraceme určitý úsek, opäť v ňom nájdeme veľa smetí,“ hovorí za všetkých Jozef (56),pracovník malých obecných služieb z Dedačova.
„Dúfame, že sa ľudia budú hanbiť a konečne sa to zmení. Nech sa zamyslia, prečo takto ničia naše životné prostredie,“ dodáva.
Je až neuveriteľné, čo všetko sú schopní niektorí ľudia odhodiť. Okolo mnohých ciest a okolí obcí v prírode to preto neraz vyzerá ako na smetisku.
„Stále je dosť ľudí, ktorí sa idú do prírody bicyklovať, opekať, zbierať hríby alebo len relaxovať a odpadky neodnesú do košov, ale ich nechajú len tak pohodené. Je zaujímavé, že plné ťažké ruksaky prinesú, ale prázdne a ľahké odpadky im už robia problém,“ uzatvára starosta, ktorý hlavnú príčinu vidí v nedostatočnej výchove k ochrane životného prostredia.
Poďakovanie podľa Pichoňského patrí nielen tým, ktorí odpadky zbierali, ale aj cestárom za bezplatný odvoz na skládku, kde ich spracovateľská firma bezplatne zneškodnila.
Príroda sa trápi
Rozloženie plechovky v prírode trvá 15 rokov, rozloženie igelitovej tašky 25 rokov, plienky dokonca 250 rokov.
Obyčajná cigareta sa rozkladá až jeden rok a so sklenenou fľašou sa môže príroda trápiť až tisíce rokov.
So žuvačkou sa príroda trápi aj 50 rokov, s papierom 4 mesiace, s tetrapakmi 100 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.