MEDZILABORCE. Medzilaborskí gymnazisti si vo štvrtok ako prví vyskúšali v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) novú modernú technológiu. QR kódy a NFC čipy slúžia v múzeu, zatiaľ prvom a jedinom na Slovensku, ako sprievodcovia. Do konca roka ich bude 50.
Warholovo múzeum je v zavádzaní QR kódov a NFC čipov na Slovensku priekopníkom. Je prvou kultúrnou inštitúciou, kde moderná technológia funguje.
Prvé štítky umiestnili do expozície street – artu, čoskoro sa dostanú aj k vybraným Warholovým dielam.
Doma a moderne
Novú technológiu spustili pilotne v Medzilaborciach aj preto, že webový vývojár Pavol Daňo z rakúskej spoločnosti xamoom, je miestny rodák.
„Aj keď ľudia prichádzajú denne do kontaktu s identifikátormi prístupu, akými sú QR kódy a NFC čipy, mnohí ich neskúsili použiť a nedôverujú im,“ odpovedá Daňo na otázku, prečo do múzea prišli aj teraz.
V susednom Rakúsku novú technológiu využíva už vyše 15 inštitúcií, hlavne múzeá, knižnice a turistické organizácie. „Dnes už to nie je len o šírení informácií. Kultúrne inštitúcie pochopili, že ide aj o predávanie zážitkov,“ zdôrazňuje.
Stačí, keď návštevník múzea priloží svoj smartfón alebo mobil na QR kód, naskenuje ho a za niekoľko sekúnd získa informáciu o požadovanom diele v jazyku, v akom má mobil nastavený.
Budú aj na vstupenkách
QR kódy a NFC čipy podávajú všeobecnú informáciu o múzeu pri vchode, umiestnené sú pri dielach v expozícii street – artu. Zatiaľ ich je 9, do konca roka by ich malo byť v celom múzeu 50, niektoré aj pri vybraných Warholových dielach v stálej expozícii.
Budú aj na vstupenkách, ktoré začnú platiť od prvého mája.
„Výhodou kódov je, že sa ľahko spravujú. Za niekoľko sekúnd má návštevník k dispozícii aj informáciu o tom, čo múzeum pripravuje. Môže si v pohodlí domova pozrieť, čo v múzeu nájde. Snažíme sa vzbudiť záujem u návštevníkov. Radi objavujú a zisťujú, čo všetko sa pod štvorcom skrýva. Takto získanú informáciu si rozbalia ako darček,“ zdôrazňuje Štecová.
Pribudnú aj exotické jazyky
Warholovo múzeum navštevujú turisti z celého sveta, ročne jeho bránami prejde 15 000 platiacich návštevníkov.
„Máme návštevníkov od Japonska, cez Austráliu až po Južnú Ameriku. Veľa návštevníkov prichádza z Ruska a Poľska. Výhodou QR kódov je to, že nemusíme mať tlmočníkov na každý jazyk,“ hovorí riaditeľka Múzea Ľudmila Štecová.
Aktuálne sú kódy prístupné v anglickom, nemeckom, poľskom a slovenskom jazyku. V blízkej budúcnosti sa rozšíria o francúzštinu, ruštinu a španielčinu, vylúčená nie je ani čínština, japončina a ďalšie exotické jazyky.
Rýchlejší internet
Úlohou múzea je ešte posilniť wi-fi mobilné pripojenie.
„Je dobré, keď má návštevník svoje mobilné pripojenie. Múzeum má vlastné, ale z bezpečnostných dôvodov nemôžeme zverejniť prístupový kód. V blízkej budúcnosti zavedieme nové wi-fi pripojenie pre múzeu,“ spresňuje riaditeľka.
Náklady na zavedenie novej technológie sú podľa Štecovej zanedbateľné.
„Porovnávali sme, koľko stojí bežná webová stránka, ktorú musí každá inštitúcia mať, s QR kódmi. Nestoja ani polovicu,“ dodáva.
Gymnazisti sú nadšení
Medzilaborskí gymnazisti si novú technológiu vyskúšali a pochvaľujú si ju.
„Dnes má už každý človek smartfón. Inštitúcie nemusia mrhať papierom, využitie cez mobil je prospešné aj pre životné prostredie,“ myslí si gymnazistka Viktória Malinčáková (18).
„V minulosti som QR kód využila na nákup leteniek. Nemusela som ich tlačiť, jednoducho som si ich stiahla do mobilu. Je super, že medzilaborské múzeum využíva túto technológiu ako prvé na Slovensku,“ dodáva.
„Určite je to pohodlnejšie ako čítať informácie z nejakej nástenky. Návštevník si slobodne vyberie to, čo ho zaujíma, čo pri väčších skupinách v múzeu a organizovanom výklade lektora nie je možné. Je to dobrá skúsenosť,“ hovorí tretiak Alexander Hričko.
Ako na to
QR kód si návštevník načíta smartfónom pomocou rôznych aplikácií.
NFC čip vysiela rádiový signál a komunikuje s mobilom elektronickou formou vo vzdialenosti do štyroch centimetrov.
Väčšina androidov má NFC čítačku už zabudovanú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.