HUMENNÉ. Fotografie z poslednej cesty po Bolívii, Peru a Chile vystavuje Milan Kuruc v Art Café Verchovina do 26. mája. V týchto priestoroch je to už jeho tretia výstava.
Milan Kuruc sa fotografovaniu intenzívne venuje od roku 1989, kedy po prvýkrát vycestoval do zahraničia.
Odvtedy navštívil väčšinu európskych krajín, najradšej sa ale vracia do juhovýchodnej Ázie, ktorá mu učarovala.
Fotografie obyčajných ľudí v Barme, Malajzii, Nepáli, Indii, Vietname, Laose, Thajsku a chudobnej Kambodži považuje za svoje najvzácnejšie.
Vo februári tohto roka bola cieľom jeho cesty opäť Južná Amerika.
Cez tri krajiny
Geografickú rozmanitosť Bolívie, typické kroje plné farieb miestnych obyvateľov Peru, krásu i nehostinnosť prírody v Chile prináša k nahliadnutiu aj Humenčanom.
"Stále snívam, že sa aj mne raz podarí do týchto krajín dostať," povedal Miroslav Porochnavý z Fotoklubu Karpatské obzory na otvorení výstavy Ríša Inkov.
"Zatiaľ sa aspoň pozerajme, vnímajme a počúvajme rozprávanie autora o cestách necestách a zážitkoch s nimi spojenými."
Adrenalín už od začiatku
"Po 17 hodinách cesty lietadlom s jedným prestupom sme sa v Lime, hlavnom meste Peru, museli predovšetkých spamätať z teplotného šoku a časového posunu," začal svoje rozprávanie fotograf.
Zážitky zhodnotil ako adrenalínové a kultúrne. Tým naj adrenalínovým bola jednoznačne jazda na bicykli po neslávne známej "Ceste smrti".
Cesta bola doslova vyrezaná na strmých útesoch v 30. rokoch minulého storočia počas vojny, v roku 1995 bola vyhlásená za najnebezpečnejšiu cestu na svete.
Každý rok na nej pri dopravných nehodách prišlo o život 200 až 300 ľudí.
Na skalách a v zákrutách je veľa náhrobných krížov na miestach, kde sa stali nehody.
"Keď mi dali podpísať papier, že tam idem z vlastnej vôle, bez nátlaku, následky spojené s liečbou si hradím sám, v prípade smrti bude prevoz tela do vlasti na vlastné náklady a žiadne poistenie sa na mňa nevzťahuje, nebolo mi všetko jedno, ale presvedčil som ešte ďalších piatich ľudí z našej výpravy a dali sme to."
Nie všetko podľa predstáv
Malým sklamaním bolo nepriaznivé počasie na Machu Picchu. "Tie zábery nie sú také, aké by som chcel mať."
Jazero Titicaca ale stálo za to. Ide o najväčšie jazero v Južnej Amerike s rozlohou 8 800 kilometrov štvorcových.
V nadmorskej výške 3 821 m n. m. je najvyššie položeným jazerom s obchodnou lodnou prepravou na svete a najväčším sladkovodným jazerom v Južnej Amerike.
"Obávam sa, že o chvíľu to bude mŕtve jazero. Akoby tu neexistovala žiadna úcta k životnému prostrediu. Vypúšťajú doň všetok priemyselný odpad z okolia."
Fotka je príbeh
Milan Kuruc miluje Vysoké Tatry, fotí „street photo“, portréty ľudí, netradičnú architektúru, ale fascinuje ho hlavne život obyčajných ľudí v ich prirodzenom prostredí.
Každá jeho fotka má svoj vlastný príbeh, série obrázkov hovoria o neopakovateľných, pre autora často fascinujúcich, nie vždy príjemných, niekedy smutných, či srdcervúcich, ale zážitkoch.
Zo svojich ciest po krajinách juhovýchodnej Ázie a USA vydal už aj tri knižné publikácie.
Prvá z nich, Incredible India, bola vydaná ako spomienka na ľudí a krajinu po zemetrasení v Nepále.
Druhá v poradí, New York & Washington, predstavuje zdokumentovanie fotografických zážitkov z návštevy spomínaných miest.
Zatiaľ posledná, písaná formou rozprávania, predstavuje obrazový dokument o živote ľudí v skomercionalizovanom a zhýralom Thajsku, míľovými krokmi napredujúcom Vietname, zaostalom a hornatom Laose a o jednej z najchudobnejších krajín sveta, o úbohej Kambodži.
Či pribudne aj ďalšia ako absolútna bodka za cestou do Ríše Inkov, zatiaľ nie je jasné. "Uvažujem o tom," prezradil fotograf.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.