Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie MY Zemplínske noviny.
HUMENNÉ. Prírodovedné oddelenia múzeí svojou činnosťou zaznamenávajú pestrosť a rozmanitosť prírody, jej zmeny a vývoj.
Dokumentovanie biodiverzity a teda stavu našej prírody je jedna z hlavných činností pracovníkov prírodovedného oddelenia Vihorlatského múzea v Humennom.
Na začiatku aktuálnej múzejnej sezóny obohatil prírodovedný zbierkový fond humenského múzea dermoplastický preparát vydry riečnej.
„Vydra riečna je cicavec z čeľade lasicovitých. Tvarom tela a ďalšími znakmi sa dokonale prispôsobila životu vo vode. Medzi prstami oboch párov končatín má plávacie blany a ušné a nosné otvory si môže pod vodou uzavrieť záhybom kože. Ešte začiatkom 20. storočia bola na našom území pomerne hojná. Prenasledovanie kvôli kožušine a zmena prírodných podmienok spôsobili takmer úplné vymiznutie vydier z našej prírody,“ prezradila Zuzana Andrejčáková z prírodovedného oddelenia Vihorlatského múzea v Humennom.
Sprievodkyňa duší mŕtvych
Dnes sa vydry riečne vyskytujú v lesnatých a horských oblastiach stredného a východného Slovenska, kde obývajú tečúce i stojaté vody.
„Pôvodne bola vydra mytologické zviera, v niektorých európskych kultúrach bola považovaná za sprievodkyňu duší mŕtvych. V modernom ponímaní je symbol radosti, hravosti a delenia sa s druhými,“ uviedla Andrejčáková.
Už v týchto dňoch
Kúpu dermoplastického preparátu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Nový exponát si už v týchto dňoch môžete pozrieť v prírodovednej expozícii Vihorlatského múzea v Humennom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.