Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW) bolo založené v roku 1991, ako prvé na svete venované osobnosti kráľa pop-artu.
Ako prezradila jeho riaditeľka Ľudmila Štecová, „dnes je múzeum nadregionálna špecifická inštitúcia múzejno-galerijného typu, zaoberajúca sa predovšetkým aktuálnymi tendenciami súčasného umenia a hlavne životom a dielom Andyho Warhola.“
Múzeum koncepčne mapuje, prezentuje a odborne spracováva nielen život a tvorbu Andyho Warhola, ale aj súčasné tendencie vo výtvarnom umení a kultúre, vplyv etnika pôvodu umelca na jeho dielo, vplyv pop-artu na aktuálne umenie a témy s tým súvisiace.
Warhol: Filmy, odevy i časopisy
Expozícia diel Andyho Warhola je podľa riaditeľky Štecovej najobsiahlejšou a najprestížnejšou expozičnou časťou múzea. Reprezentuje tvorbu Andyho Warhola.
Koncepčnú myšlienku expozície môžu návštevníci vnímať v duchu pop-artu.
„Umelecké diela sú inštalované v kontinuite s otapetovanými stenami, pričom pôsobia v symbióze tvoriacej jeden vizuálny celok. Expozícia je koncepčne vypracovaná tak, aby v nej boli obsiahnuté všetky dôležité tvorivé obdobia umelca.“
Múzeum vlastí dve čísla – originály z novembra a decembra roku 1974 časopisu Andy Warhol´s Interview. Jedno z nich je signované rukou umelca. V expozícii je tiež vystavený kompletný časopis signovaný Andym Warholom z roku 1986.
Múzeum premieta zostrihy Warholových filmov, prezentuje tiež autentické odevy Andyho Warhola – napr. bundu z hadej kože, sako, košeľu a kravatu.
Čo sa podarilo zachrániť aj od predkov
Expozícia o pôvode Andyho Warhola je koncepčne jedinečnou expozíciou v Európe.
„Pozostáva z cenných autentických materiálov, artefaktov zo života Andyho Warhola získaných alebo zapožičaných od pozostalých a blízkych umelca, listín a rekvizít, ktoré svedčia o rusínskom pôvode umelca. Medzi najcennejšie artefakty v tejto expozícii patrí autentická košieľka, v ktorej boli krstení synovia Júlie a Andreja Warholovcov – Paul, John a Andy,“ opisuje riaditeľka múzea.
Návštevníci si tu môžu pozrieť Andyho osobné veci – autentický fotoaparát, kazetový prehrávač, slnečné okuliare, modlitebnú knihu a oblečenie umelca. V stálej expozícii o pôvode Andyho Warhola sú prezentované aj veľkorozmerné listiny.
Aj o umelcoch inšpirovaných Warholom
Expozícia street-art vs. pop-art predstavuje diela významných umelcov, ktorí Andyho Warhola osobne poznali, inšpirovali sa jeho tvorbou alebo nadviazali na jeho priamy umelecký odkaz.
Tu návštevníci nájdu napríklad umelecké diela významných autorov, ako sú Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Indiana, Jean-Michel Basquiat, Bambi, Poppy a iné.
Tento článok vyšiel v týždenníkoch MY na východnom Slovensku č. 19, v predaji od 16. 5. do 22. 5. 2017.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.