ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Vodná nádrž je vyhľadávanou lokalitou nielen pre turistov, ale aj rybárov.
Od 15. mája sa oficiálne začala sezóna lovu rýb, na základe výnimky ministerstva životného prostredia, a potrvá do 15. marca 2018.
Ryby späť do vody
„Loví sa na celej ploche Šíravy, s výnimkou ochranného pásma východnej časti hrádze od obce Lúčky po Jovsu, kde je zákaz rybolovu. Je možné loviť všetky druhy nížinných rýb, ako napríklad kapor, pleskáč, zubáč, štuka, sumec, uhor a iné,“ povedal Milan Tegi, hospodár nádrže Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) a zároveň vedúci Rybárskej stráže SRZ.
Ako dodal, na nádrži vždy platí režim – chyť a pusť.
„To znamená, že rybári si môžu svoj úlovok odfotiť a zaznamenať, ale musia ho opatrne pustiť späť do vody,“ vysvetlil.
Od roku 2005
Prísne pravidlo, ktoré zakazuje rybárom privlastňovať si úlovky, platí v revíri Šíravy už od roku 2005.
Vydané bolo Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou v Michalovciach na základe výsledkov analýz rýb, v ktorých bol zaznamenaný zvýšený výskyt PCB látok (pozn. red.: polychlórované bifenyly).
Pravidelné kontroly rybárskej stráže
Na to, či rybári prikázaný režim dodržujú, dohliada rybárska stráž.
„Pravidelne chodíme na kontroly, i mimo sezóny. Dozeráme na revíry, rybárov a povolenia. Samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí tento zákaz nedodržujú a špekulujú. Ak je rybár prichytený, že si úlovky privlastňuje, vtedy je nám nápomocná aj polícia,“ vysvetlil Tegi s tým, že takýmto správaním si často narobia veľké problémy skúsení i začínajúci rybári.
Neporiadok na pláži
Rybári pri kontrolách revírov často nachádzajú aj kopy odpadu. Kritická situácia sa opakuje po zime, keď topiaci sa sneh i výdatné dažde spláchnu všetok odpad do Šíravy.
Podobne nelichotivá situácia nastáva aj v letných mesiacoch, keď sa pláže zaplnia rekreantmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.