HUMENNÉ. Kostol Reformovanej kresťanskej cirkvi na Ulici osloboditeľov v Humennom je tretím najstarším kostolom v meste.
Základný kameň budúcej stavby položili 1. mája 1890. O 3 mesiace už posväcovali modlitebňu.
Až v roku 1898 bola pristavená veža. Na ňu venoval 20 000 tehál z vlastnej tehelne aj gróf Andrássy.
Kúpili aj 201-kilogramový zvon, ktorý ale v súčasnosti nie je funkčný. S jeho obnovou sa perspektívne počíta.
Opravovaný bol už viackrát
"V rokoch 1965 a 1975 boli vykonané opravy väčšieho rozsahu. Až posledná rekonštrukcia zmenila celkový ráz kostola. Na základe vypracovania kompletnej projektovej dokumentácie bolo navrhnuté riešenie celkovej rekonštrukcie rozplánované na niekoľko rokov," hovorí Arpád Csontos, zástupca kurátora Reformovanej kresťanskej cirkvi Humenné.
V roku 2009 vymenili staré okná za eurookná, vďaka ktorým sa zlepšila tepelná izolácia kostola a zároveň v tom istom období zaviedli diaľkové ústredné podlavicové kúrenie.
V 2011 zrekonštruovali strechu. To tiež zvýšilo vnútornú teplotu kostola.
"V tom istom roku sme vymenili aj vnútorné dvere, lebo vznikal komínový efekt a toto znižovalo tepelnú pohodu v kostole," vymenuváva Csontos.
Nasledovala prístavba sociálneho zariadenia a kancelárie, rekonštruovali sa vodovodná a kanalizačná prípojka, elektrické vedenie.
Na posvätenie čakal vyše roka
"V roku 2013 sa presbytérium dohodlo, že vymaľujeme aj vnútorné priestory. Zároveň nám statik navrhol, aby sa odstránila protipožiarna ochrana povaly, ktorá bola z pálených beregsázskych tehál a už sa rozpadávala. Humenská firma zvládla túto veľmi ťažkú prácu na výbornú a odstránila 10 ton materiálu. Následne použitím ľahších materiálov odľahčila strop modlitebne, ktorý sa zdvihol o 10 – 15 cm," hovorí zástupca kurátora.
Potom už nastúpila montážna čata, postavili vnútorné lešenie a vymaľovali kostol zvnútra aj s nápismi a ozdobami okolo okien.
V novembri 2015 opravili vonkajšiu fasádu a pred pár dňami kostol slávnostne posvätili.
Majú svoju históriu
Reformovaná Kresťanská cirkev na Slovensku - reformovaný cirkevný zbor v Humennom má vedených 89 voličov, avšak podľa posledného sčítania ľudu sa tu k nej prihlásilo 128 veriacich.
Evanjelická cirkev augsburského vyznania Kladzany - filiálka Humenné, má evidovaný počet veriacich približne 120.
Podľa posledného sčítania sa k tomuto vierovyznaniu hlásilo v Humennom približne 320 obyvateľov.
Kalvínsku formu reformácie už okolo polovice 16. storočia prijali majitelia humenského panstva, príslušníci šľachtickej rodiny Drugethovcov.
V časoch rekatolizácie na začiatku 17. storočia, ako prvý rekatolizoval Juraj Drugeth III.
V roku 1629 bol z Humenného vypovedaný posledný protestantský kazateľ Mikuláš Izdenci a protestantské cirkevné zbory postupne zanikli.
K znovuobnoveniu zboru došlo až po viac ako 250 rokoch, keď sa 13. októbra 1880 z iniciatívy štátneho kráľovského notára Kolomana Dercsényiho zišli protestanti z mesta a okolia a 28. novembra 1880 prijíma zmiešaný reformovaný a evanjelický zbor názov Spojená protestantská dcérocirkev v Humennom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.