MICHALOVCE. Na jeseň budúceho roka už bude šesťdesiat rokov tomu, čo na Zemplíne vznikol prvý swingový orchester.
Priekopníkom swingu v tomto regióne je Otakar Krásenský, rodák z českého Kolína, ktorý napriek pokročilému veku má stále energie na rozdávanie a aj v 82 rokoch si pravidelne sadá za klavír.
V blížiacej sa letnej sezóne si jeho hudobné umenie znovu budete môcť vychutnávať na Zemplínskej šírave, kde má opäť naplánované vystúpenia na Salaši.
Zahrá aj ľudovky
„Pred dvomi rokmi ma pán Palinský požiadal, či by som na terase tohto zariadenia hral počas letnej sezóny v sobotu večer a v nedeľu poobede na klavíri. Len tak na počúvanie. Jeho návrh som prijal a sám som bol prekvapený, aký dobrý ohlas to malo. Preto sme sa s majiteľom reštaurácie dohovorili na ďalšej spolupráci. Hral som tam aj vlani a budem aj teraz. Pri hraní uprednostňujem svetové evergreeny zo zlatej swingovej éry z polovice minulého storočia, ale pre dobrú náladu zahrám aj zemplínske ľudové piesne, lebo si tento región veľmi vážim,“ prezradil Otakar Krásenský, ktorý sa po ukončení pražského štúdia v roku 1958 presťahoval do Michaloviec, kde sa zamestnal a založil si rodinu.
Swingu rýchlo podľahol
Stále pozitívne naladený hudobník je so swingom spojený od mladíckych liet.
„Celý život som inklinoval k hudbe a pôsobil i v mnohých pražských swingových kapelách. Päťdesiate roky patrili swingu, ktorý bol vtedy veľkou módou a pre svoj iritujúci rytmus začal hneď ovládať všetky svetové hudobné pódiá. A tak aj my mladí nadšenci sme tomuto ošiaľu rýchlo podľahli, a každý, kto len trochu hral na nejaký nástroj, začal swingovať,“ hovoril Krásenský.
Swingu sa nemienil vzdať ani po príchode do metropoly Zemplína.
„Mal som 24 rokov, keď som prišiel na východ Slovenska. Bolo mojou veľkou snahou vytvoriť aj tu swingovú kapelu. Na Zemplíne však vtedy hrali len cigánske hudby, poznamenávam, že dobré, ale od swingu mali ďaleko. Preto som sa obrátil na kapelníka vtedajšej michalovskej dychovky pána Beru a presvedčil ho, aby sme spolu z nej vybrali niekoľkých hudobníkov a preškolili ich na swing. Bolo to obojstranne náročné, ale podarilo sa.“
Obrovská odozva
A tak sa mu ešte v roku 1958 podarilo vytvoriť swingový orchester, ktorý bol prvým na Zemplíne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.