MICHALOVCE. Časy dávno minulé si pripomínajú stredovekým táborením, bojovým šermom, ale aj dobovou kuchyňou a oblečením.
Michalovský spolok šermiarsky, ktorý nesie aj názov Leo Albus, funguje už zopár rokov.
Oficiálne bol založený v roku 2013. Jeho členmi sú šermiari z okolitých dedín i miest Dolného Zemplína.
„Ak si spomeniem na naše začiatky, tak sme nemali skoro nič a bolo nás len zopár záujemcov o šerm a históriu. Až po nejakom roku sme začali dávať dokopy prvé veci a kúpili si prilby i ďalšiu potrebnú výbavu,“ povedal predseda spolku Patrik Cimprich (26).
Momentálne sa pekne rozrástli.
„Aktuálne máme až 16 členov, z toho sú tri dievčatá. Čo sa týka veku, nemáme to ohraničené, najmladší šermiar má 15 rokov a najstarší, niečo po päťdesiatke,“ vyčíslil Cimprich.
Originálna história
Štúdiom dejín a pátraním po dobových prameňoch sa postupne zdokonaľovali v histórii, najmä konca 14. a začiatku 15. storočia v Uhorsku, keď bol pri vláde Žigmund Luxemburský. Ľahké to ale nebolo.
„Ak sa povie stredovek, väčšine ľudí napadnú hrady, rytieri a boje, ale ten stredovek nebol všade rovnaký. Uhorsko je špecifické. Čo sa týka stredovekého feudálneho systému, je odlišný od ostatných krajín Európy. Mal viac starých obyčají, ktoré reflektovali aj v uhorskom právnom systéme, a ktoré iné štáty nemali, preto je táto uhorská história taká originálna,“ vysvetlil Patrik.
Šermiari sa snažia svojím dobovým táborom i bojovými vystúpeniami oživiť rytiersku družinu Alberta z Michaloviec, ktorý bol v minulosti jednou z najvýznamnejších osobností celého Zemplína.
Podľa historikov sa Albert zapísal do povedomia ľudí ako najvyšší predstaviteľ johanitského rádu v Uhorsku, dalmátsko-chorvátsky bán a protihusitský bojovník.
Slávu získal najmä na bojovom poli, a preto si oprávnene zaslúži pomenovanie michalovský či zemplínsky prvý rytier.
Rytierska výzbroj
K správnej rytierskej družine neodmysliteľne patrí výzbroj i dobové oblečenie.
„Oblečenie si šijeme sami, prípadne si ho dáme niekomu ušiť. Snažíme sa zachovať pôvodné dobové strihy a materiál. Okrem ľanu využívame aj vlnu a kožu.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.