TREBIŠOV. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove sľubovalo návštevníkom piatkovú noc prežitú v priestoroch bývalého andrássyovského sídla nezvyčajné zážitky.
Záujemcov od tohto poznania neodradilo ani dáždivé počasie, aby sa vžili do tajomstiev rodiny grófa Júliusa Andrássyho, ale i ďalších veľmožov zemplínskeho regiónu.
Poodhaliť tajomstva pomohli účinkujúci herci Divadla CILILING z Prešova, ktorí bravúrne odohrali jednotlivé scénky podľa archívneho materiálu z histórie významných rodov Zemplína.
Dramaturgia, scenár a réžia bola od Daniela Straku, umeleckého vedúceho súboru.
Každá skupina návštevníkov múzea absolvovala päť rôznych krátkych incenácií, ktoré zachytávali rôzne deje a scénky, sa odohrávali vždy v inej časti kaštieľa.
Ten je po rozsiahlej rekonštrukcii a tak divák mal možnosť vidieť aj rôzne zákutia a dvorany kaštieľa predtým verejnosti neprístupné.
Nevšedný príbeh Kláry Kendeffy
Herci Jana Štofaníková a Daniel Straka majstrovsky predviedli situáciu, keď si bratranec Júliusa Andrássyho, údajne známy sukničkár gróf Gejza bývajúci v parchovanskom kaštieli, pozval na návštevu Júliusovu švagrinu Kláru Kendeffy.
Avšak jej návšteva dopadla tragicky, lebo ju Gejza znásilnil v jej komnatách.
Klára síce telefonicky zavolala o pomoc Júliusa, ten však dorazil neskoro.
Obaja bratranci sa strašne pohádali, dokonca sa niekoľko rokov nerozprávali.
Iný obrázok čakal na dýchtivých návštevníkov v rozloženom tureckom stane, kde Ondrej Gubač a Štefan Baran, protagonisti situácie pri obliehaní hradu Eger v Maďarsku, zahrali dvoch tureckých vojakov.
Nevšedný výjav pri boji o hrad zachytáva v podstate aj hrdinskú obranu Egeru pod velením kapitána Štefana Dobóa, ktorému trebišovské múzeum onedlho venuje aj samostatnú výstavu.
Okrem iného vyznamenal sa v boji proti osmanským Turkom práve najmä pri obrane hradu Eger.
Aj sudca napokon vyletel z okna
Nie menej zaujímavý bol aj súd Juraja II. Drugetha. Michal Kucer a Dalibor Ivan excelentne zahrali výstup odohrávajúci sa na stoličnom súde. Juraj II. Drugeth, majiteľ neďalekého hradu Parič (dnes už iba zrúcanina) bol v roku 1583 predvolaný na súd. Bol obžalovaný z toho, že vyhodil z okna šľachtica.
Išlo o jeho tajomníka a zároveň priateľa Jána z Tušíc, ktorého prichytil pri svojej manželke Eufrozíne, rodenej Dóciovej.
Za túto vraždu mal byť obesený, ale kráľ mu napokon daroval milosť pod podmienkou, že príbuzným Jána z Tušíc vyplatí odškodné.
O rok bol Juraj II. znova predvolaný pred stoličný súd, lebo zabil ďalšieho človeka. I keď história nepozná dohru tejto kauzy, herci ale bravúrne predviedli spôsob zavraždenia Jána z Tušíc a rovnako tu v kaštieli napokon skončil aj samotný sudca...
Slúžky toho vedia najviac...
Ivana Krajňáková v úlohe slúžky grófky Eufrozíny Dóciovej, vdovy po Jurajovi II. Drugethovi, prezradila ďalšie tajomstvá.
Podľa toho Juraj III. Drugeth nie je pravým synom svojich rodičov.
Údajne, keď bol Juraj III. malý, vypadol slúžke pri hre z rúk a zomrel.
Zúfalá matka sa ale zatvorila do izby a vyhlásila, že dieťa je choré.
Potom odišla a z blízkej dediny si priniesla nejaké dieťa, aby všetko vyzeralo ako predtým.
Vlastné dieťa potom tajne pochovala.
Veľmi originálny zážitok mali večerní návštevníci trebišovského múzea aj pri piatom hereckom výstupe vo vinnej pivnici Moniky Nagypalovej a Brandona M. Wolfendena.
Scéna je oslavou a zároveň manželskou hádkou medzi zakladateľmi trebišovského kaštieľa, grófom Imrichom Csákym a jeho manželkou grófkou Rozáliou Engl.
Vo vínnej pivnici oslavujú ukončenie výstavby kaštieľa a zároveň poukazujú na bežné manželské problémy.
Fasáda kaštieľa ako filmové plátno
Možno povedať, že všetkých päť výstupov v jednotlivých priestoroch kaštieľa boli nové zážitky pre návštevnika.
Boli to obrazy vtedajšej doby, ktoré sú dodnes zahalené tajomstvami.
Príbehy, ale i legendy, sú zachytené v histórii rodov, ktoré významne ovplyvnili životy ľudí nielen na Zemplíne.
Piatkový večer a noc v trebišovskom múzeu sprevádzali v dobových kostýmoch aj dve dámy, aby znásobili atmosféru podujatia.
Mimoriadny zážitok bol napokon z premietania filmu o symboloch a osobnostiach mesta Trebišov a tunajšieho múzea.
Na strane druhej Békešskej Csaby a Múzea Mihálya Munkácsiho.
Pripravili ho pracovníci hosťujúceho múzea a premietali neskoro večer na fasádu trebišovského múzea.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.