SNINA. Karpatské bukové pralesy, na Slovensku rozprestierajúce sa v Národnom parku Poloniny a Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, sú na Zozname svetového dedičstva UNESCO desať rokov.
Ich hranice na území Slovenska sa v súčasnosti prerokúvajú s dotknutými subjektmi.
Bilaterálna slovensko-ukrajinská lokalita Karpatské bukové pralesy (KBP) bola do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO zapísaná 28. júna 2007 v novozélandskom meste Christchurch.
V roku 2011 boli do zoznamu zaradené aj komponenty nemeckých starých bukových lesov, a tak vznikla trilaterálna slovensko-ukrajinsko-nemecká lokalita Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka.
Predstavujú sústavu 15 samostatných častí, z toho štyri sa nachádzajú na Slovensku. Ide o komponenty Havešová, Rožok, Stužica - Bukovské vrchy a Vihorlat.
"Ich výmera podľa nominačného projektu je 5766,4 hektára (ha), výmera tzv. nárazníkovej zóny je 13.818,39 ha. Tieto hranice sa v súčasnosti spresňujú - prerokúvajú s dotknutými subjektmi," vysvetlil hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák.
Priorita ministerstva
Zachovanie tejto lokality na zozname UNESCO je pre MŽP SR prioritou.
V uplynulom období sa podľa jeho ďalších slov uskutočnilo niekoľko stretnutí medzirezortnej pracovnej skupiny a pokračovali aj stretnutia zástupcov MŽP SR so zástupcami ostatných zainteresovaných rezortov.
Prerokovaný bol koordinovaný prístup k tejto lokalite a hľadali sa riešenia na zabezpečenie ochrany, náležitého manažmentu a spresnenie hraníc jednotlivých komponentov.
"Intenzívna je tiež komunikácia so zástupcami miestnej samosprávy, ako aj správcami pozemkov vo vlastníctve štátu, ako aj neštátnymi vlastníkmi dotknutých pozemkov," spomenul Ferenčák s tým, že k zlepšeniu spolupráce prispeli aj niektoré projekty, ďalšie sú v štádiu prípravy.
Borsukov vrch
Ešte v januári vlaňajšieho roka vláda SR odobrila vyhlásenie prírodnej rezervácie (PR) Borsukov vrch, čím došlo k zväčšeniu výmery v najvyššom piatom stupni ochrany na pozemkoch vo vlastníctve štátu.
V júli minulého roka tiež schválila Program starostlivosti o Národný park Poloniny na roky 2017-2026.
Momentálne sú podľa hovorcu vo fáze prípravy projekty ochrany pre dve nové PR Černiny a Pramenisko Cirochy.
Ich vyhlásením by došlo k prepojeniu bezzásahových lokalít v komponente Stužica - Bukovské vrchy a vniklo by súvislé územie s piatym stupňom ochrany pozdĺž hranice s Poľskom.
Prvoradým cieľom v tomto prípade nie je podľa Ferenčáka ochrana rastlinstva a živočíšstva, ale ochrana cenného biotopu - zvyškov pralesovitých lesných spoločenstiev buka lesného.
Mŕtve drevo
Jedným z významných atribútov pralesov je prítomnosť mŕtveho dreva, ktoré v obhospodarovanom lese zvyčajne nie je, resp. len vo veľmi malých množstvách.
"Tvorí substrát pre množstvo živých organizmov, ktoré sa odborne nazývajú saprofágy - živočíchy, ktoré sa živia odumretými rozkladajúcimi sa zvyškami iných organizmov a saprofyty - rastliny, resp. huby rastúce na odumretých rozkladajúcich sa zvyškoch organizmov," vysvetlil.
Asi najznámejším zástupcom saprofágov je fuzáč alpský. Sú tiež domovom veľkých šeliem, raritou je prítomnosť zubra hrivnatého vo voľnej prírode.
V komponentoch nachádzajúcich sa na území SR je podľa Ferenčáka z dôvodu prebiehajúcich rokovaní na spresnenie hraníc a následného odsúhlasenia vlastníkmi navrhnuté rozšírenie bezzásahovej zóny.
Prístupnosť turistov v týchto lokalitách je možná iba po vyznačených náučných a turistických chodníkoch v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.