MEDZILABORCE. Trvalo viac ako dva roky, kým sa medzilaborskej samospráve podarilo dať do poriadku druhú kazetu na skládke komunálneho odpadu Monastyr v Krásnom Brode. Aby ju mohli skolaudovať, museli z nej odstrániť tony popolčeka.
Mesto má vlastnú skládku komunálneho odpadu v Krásnom Brode v časti Monastyr. Skladá sa z dvoch kaziet. Stavebné povolenia na ňu dostalo v polovici roku 1996.
Spevniť, zhutniť a prekryť inertným materiálom
Do prvej kazety s objemom 26 677 m3 s celkovým nákladom 260 000 eur vyvážalo mesto odpad desať rokov. Naplnila sa v roku 2011.
Slovenská inšpekcia životného prostredia vyčítala mestu ako prevádzkovateľovi skládky, že odpad v kazete nespĺňa normy, preteká, neudržiava formu a celé teleso skládky treba predpísaným technologickým postupom zhutniť inertným materiálom.
Preto bývalé vedenie mesta uzatvorilo v júli 2014 zmluvu s humenskou eseročkou, aby teleso skládky spevnila a zhutnila inertným materiálom.
Spoločnosť na skládku vyviezla tony popolčeka z vranovského závodu. Súčasné vedenie mesta si dalo urobiť rozbor vzorky materiálu v akreditovaných skúšobných laboratóriách.
Tie potvrdili, že analyzovaná vzorka kritériám pre skládku inertného odpadu nevyhovuje.
Popolček vyviezli, kazetu opravili
Spoločnosť musela popolček z druhej kazety vyviezť.
„Bolo potrebné popol z kazety odstrániť, vyčistiť ju, urobiť novú drenáž. Museli sme dostavať všetky objekty, ktoré popol poškodil. Išlo o prečerpávanie vody, revízne šachty, museli sme na niekoľkých miestach opraviť alebo vymeniť poškodené tesnenie. Stálo to nemálo peňazí a času,“ hovorí primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský (Smer).
Škody, ktorá spôsobila zazmluvnená firma, odstránila a zaplatila vo vlastnej réžii.
„Čas medzi rokmi 2001 až 2017 zanechal na druhej kazete stopy. Z vlastných prostriedkov sme zainvestovali do drenážnej vrstvy, ktorá musí mať hrúbku 50 centimetrov. Naviezli sme 1 500 ton drenážneho štrku. Nanovo sme zabezpečili protipožiarne opatrenia, prečerpávanie vody,“ vysvetľuje primátor.
Strategické rozhodnutie
Za ostatné dva roky investovalo mesto do druhej kazety približne 100 000 eur. Podľa Višňovského bola táto investícia nevyhnutná.
„Rok vozenia a uloženia odpadu na skládku v Chotči v Stropkovskom okrese nás vyšiel o 80 000 eur viac, ako keby sme vozili na Monastyr. Preto sme skolaudovanie kazety a jej spustenie do prevádzky považovali za veľmi dôležité až strategické rozhodnutie,“ dodáva.
Druhá kazeta má objem 60 000 m3. Postačiť by mala minimálne na 30 rokov, keďže mesto ročne vyprodukuje asi 2 000 ton odpadu. Hodnota kazety v uloženom odpade je 2,5 milióna eur.
Druhú kazetu skolaudovali vlani v máji. Integrované povolenie na ňu platí od prvého augusta tohto roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.