HUMENNÉ. Úspešná fotografka, humenská rodáčka Lucia Nimcová, žije a pracuje v Bruseli.
Letnú dovolenku strávila s rodinou v rodisku.
Čakala ich tu príjemná udalosť – krstiny mladšieho syna Nika.
Nový prírastok do rodiny privítali manželia Lucia Nimcová a Roman Babják pred tromi mesiacmi.
„Zatiaľ zvláda veľmi dobre všetky cesty. Mal len tri týždne, keď sme išli autom z Bruselu do Banskej Štiavnice. Prešiel testom, uvidíme, ako sa mu bude dariť ďalej,“ hovorí mama, ktorá uprednostňuje nosenie dieťaťka v nosiči.
Nimcová: Som zase iný človek
Niko sa narodil v Bruseli. Ďaleko od obetavých starých rodičov a ostatnej rodiny.
„Tam to funguje tak, že partner má po narodení dieťaťa nárok na desať dní voľna. Manžel mi bol oporou, pomáhal, varil, šesťročný syn Maxim chodil do školy a tiež pomáhal. Hlavne v prvých týždňoch, keď som potrebovala načerpať sily. Potrebovalo si oddýchnuť telo i duša. Potom som už všetko zvládla sama,“ hovorí úspešná fotografka.
Dôležité však podľa nej je netváriť sa, že sa nič nestalo. „Príchod každého dieťaťa do rodiny je veľká zmena. Zvykám si na novú rolu, na pocit, že som zase iný človek,“ zdôrazňuje.
Otázku, či chceli chlapčeka alebo dievčatko, už nerieši. „Chceli sme to, čo prišlo. Všetci mi hovorili, že čakám dievčatko, a prišiel chlapec,“ odpovedá.
Dostáva sa do rytmu
Aj napriek materským povinnostiam je Lucia Nimcová fotografkou na „plný úväzok“.
V septembri ju v Bruseli čaká výstava. „Pracujem na jej príprave. Postupne sa dostávam do rytmu, zisťujem, čo všetko sa zmení a ako. O tom je moja práca, stále sa učím,“ zdôrazňuje.
V centre súčasného umenia Wiels bola celý rok rezidentkou. „Vystavím prierez svojho ročného tvorivého úsilia. Budú tam Khroniky, fotografie, film Bajka a zopár textov,“ hovorí.
Experimentálnu folkovú operu nakrúcala a nahrávala spolu so škótskym muzikantom Sholtom Dobiem na západnej Ukrajine.
Rozpracovaný projekt obaja umelci predstavili humenskému publiku vlani v júli.
Dve výstavy
Prezentácie sa dočká aj spolupráca s kubánskou kolegyňou.
„Spoločne sme naspievali niektoré piesne z môjho výskumu. Jednu performance sme už mali v bruselskom kine Cinema Nova vo februári tohto roka. Keďže Lazara bude vystavovať v rovnakom čase vo Wiels, určite pripravíme aj niečo spoločné. Aj keď sme z rozdielnych častí sveta, sadli sme si, rozumieme si aj pre komunistickú minulosť a prítomnosť na Kube. Je zaujímavé pozorovať, ako Kubánka reaguje na materiál, s ktorým pracujem,“ vysvetľuje Nimcová.
Okrem toho ju v poslednom štvrťroku prizvali do veľkého spoločného projektu v tom istom centre.
„Výstava Stonger than me má ambíciu akoby kritizovať umelecké inštitúcie. Dá mi to možnosť obzrieť sa za svojou tvorbou a hľadať impulz, ktorý mi počas ročného pôsobenia v tetjo inštitúcii chýbal. Pracujem teda na dvoch veciach súčasne,“ spresňuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.