MICHALOVCE. Zakladateľ a choreograf súboru Zemplín Milan Hvižďák si za svoju prácu nedávno užil veľké pocty.
Počas tohtoročného folklórneho festivalu Východná sa na jeho počesť a k jubilejným, 80. narodeninám konal veľkolepý program.
Jeho odchovanci mu zahrali, zatancovali a zaspievali a ako prekvapenie pozvali aj jeho syna, s ktorým sa nevidel trinásť rokov, pretože žije v Amerike.
Svojho zakladateľa si Zemplínčania vážia a z jeho vedomostí čerpá už niekoľko generácií.
Milan Hvižďák vedie súbor už 57 rokov a naštudoval s ním viac ako 110 choreografií. Okrem toho robil choreografie aj pre Kubáncov, pre Američanov i pre Belgičanov.
Stál na začiatku nejednej veľkej kariéry a pri ňom sa prvé kroky učili aj Ján Ďurovčík, Peter Mika, Pavol Širák a Milan „Junior“ Zimnýkoval.
Čo dedina, to iný folklór
Michalovský súbor sa zameriava najmä na oblasť Zemplína, okolitého regiónu a východného Slovenska a podľa M. Hvižďáka Slovensko patrí medzi najkrajšie folklórne oblasti strednej Európy.
„Jeho čaro spočíva v tom, že čo dedina – to iná reč a tanec, iné oblečenie a kroje. Zemplín a Šariš patria medzi najkrajšie, je to najmä tým, že tu máme pekné rytmické tance, ktoré vedia divákovi stále niečo povedať a dokážu ho zaujať. A to je jedno, či je to doma alebo v zahraničí,“ hovorí presvedčivo Hvižďák.
Ľúbil ho odmalička
Folklór považuje za identitu: „Bolo by veľmi ťažké, keby naše ďalšie generácie nevedeli o tom, čo nám zanechali naši dedovia a pradedovia. A zanechali nám obrovský poklad.“
Preňho totiž znamená veľmi veľa. „Vyrastal som odmalička na dedine. Od svojich 12 rokov som sledoval, ako tancujú tanečníci pri hudákoch, i keď tajne, niekedy spoza plota. Niekoľkokrát som za to i dostal bitku, ale nevadí. Začal som sa učiť na mandolíne, husliach, páčil sa mi i spev, ale hlavne som sa učil tancovať od starých parobkov,“ priblížil s úsmevom svoje začiatky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.