HUMENNÉ. Do mesta sa vráti vzácna prvá písomná zmienka o Humennom z roku 1317, ktorá tu nikdy doposiaľ nebola vystavená.
Bude vystavená v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Sieni rodákov vo štvrtok 14. septembra od 9. do 15. hodiny.
Humenčania aj hostia tak budú mať možnosť obdivovať jedinečnú historickú pamiatku.
"Aj napriek tomu, že v meste pobudne iba pár hodín, je to pre Humenné obrovská pocta," povedala Michaela Dochánová, hovorkyňa magistrátu v Humennom.
Prvá písomná zmienka o Humennom z roku 1317 sa historicky viaže k rodu Drughetovcov, ktorí sa na základe darovacej listiny z tohto roku stali pánmi Humenného a okolitých dedín a území na východe Slovenska.
Drughetovci boli šľachtický rod francúzsko-neapolského pôvodu.
Míľnikom bol rok 1317
Do Uhorska a na Slovensko prišli s kráľom Karolom Róbertom z Anjou, ktorý im daroval panstvo Humenné práve v roku 1317 po predchádzajúcom majiteľovi, zemepánovi Petrovi Petényi.
Aj keď Humenné ako osada existovalo už predtým, v historických análoch je práve rok 1317 dôležitým míľnikom, od ktorého sa začala odvíjať história mesta.
A že sa odvíjala správnym smerom, to potvrdzujú aj mnohé historické udalosti.
Od 14. storočia mesto vyberalo mýto, neskôr už vlastnilo pečať a erb ako mestské výsady, ktoré mu udelil uhorský kráľ Matej Korvín.
V roku 1610 vznikol kaštieľ s parkom, ktorý poznáme dnes už ako humenský zámok, a o pár rokov neskôr získalo Humenné privilégium od kráľa Ferdinanda III. usporadúvať trhy ako výsledok rozvoja remeselnej výroby.
Začiatkom 19. storočia sa poslednými majiteľmi humenského panstva stali Andrássyovci, ktorí Humenné zveľaďovali, až kým sa nestalo najväčším mestom Horného Zemplína.
Počas sedemsto rokov svojej existencie prešlo mesto Humenné mnohými zmenami až do dnešnej modernej podoby.
Požičaná z archívu
"Históriu si však ctíme a zachovávame aj naďalej, preto pri príležitosti osláv 700. výročia prvej písomnej zmienky o Humennom zapožičia Štátny archív v Prešove pre potreby výstavy cennú listinu z roku 1317, ktorá potvrdzuje vznik nášho mesta," zdôraznila Dochánová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.