HUMENNÉ. Návštevníci humenského zámku si môžu od štvrtka pozrieť numizmatickú zbierku Vihorlatského múzea (VM).
Momentálne má 3 570 kusov, okrem mincí sú v nej zastúpené papierové platidlá, medaily, plakety, odznaky, poukážky a podobne, hlavne z územia bývalého Československa, ale aj z iných krajín Európy a sveta.
Prvý bol poklad z Ptičieho
Prvé prírastky numizmatickej zbierky možno datovať do roku 1968.
Boli to keltsko-dácke mince z obce Ptičie v Humenskom okrese, nájdené v roku 1950.
"Peniaze sú zatiaľ jediný hodnotiaci systém, ktorý skutočne funguje. Dnes ich reprezentujú hlavne papierové bankovky, kovové mince či bitcoiny a virtuálne výpisy z internetbankingu, no nebolo to vždy tak. Výstava poskytuje pohľad na platidlá, ktoré sa používali na území Slovenska od polovice 2. storočia pred Kristom až podnes," informovala Ivana Strakošová z VM.
Zaujímavé kúsky
Návštevníci si môžu pozrieť razby keltských, rímskych mincí - časť depotu z Kalinova v Medzilaborskom okrese, stredoveké platidlá razené uhorskými, ale aj poľskými kráľmi, núdzové platidlá, výber z pokladu strieborných mincí Leopolda I. z Topole v Sninskom okrese, variabilitu portrétov Františka Jozefa I. na minciach razených počas jeho panovania.
"Prehľad ukončia mince novoveké, ktoré si mnohí z návštevníkov aj pamätajú. Súčasťou výstavy sú papierové platidlá od čias Márie Terézie až podnes. Našou snahou je poukázať na mincu alebo bankovku ako na platidlo, ale aj ako na malý umelecký predmet," doplnila.
Numizmatická výstava potrvá vo Vihorlatskom múzeu v Humennom do 31. októbra 2017.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.