TREBIŠOV. Mnohokrát sa už potvrdilo, že deti a mládež si veľmi rýchlo osvojujú pozitívny, či negatívny vzťah k prírode a k životnému prostrediu vôbec.
Je množstvo príkladov ako sa školopovinné deti zapojili po našom vidieku k zberu papiera, či železa a ďalšieho odpadu.
V mestách a v obciach sú takzvané zelené školy, kde im pedagógovia odovzdávajú vedomosti a na príkladoch im dokazujú najmä negatíva vzťahu homo sapiens k životnému prostrediu na celom svete.
Nie je tajomstvom, keď dokážu o týchto myšlienkach presvedčiť aj svojich rodičov, ba ich za neželaný vzťah k odpadu aj kritizujú.
Prípravy sprievodných podujatí v tomto zmysle na Intervenciách 2017 a Workshop park campu 2017 v Trebišove sa ujali aj deti z divadelného súboru Dramaterra.
Tento mládežnícky divadelný súbor nie je v Trebišove neznámy.
Pod vedením Edity Treščákovej tentokrát vymysleli interaktívnu výstavu Recyklované more v prostredí parku v bývalej telocvični, zameranú na triedenie odpadu.
Zachraňovali aj pažravého žraloka
Návštevníci, teda diváci, tohto podujatia sa zapájali do deja prostredníctvom svojej iniciatívy vlastnoručne vyrobenými loďkami z odpadového materiálu „vydali na plavbu“.
Počas nej zachraňovali zo siete plastové aj papierové ryby, triedili falošné aj pravé mince pirátskeho pokladu z vrchnáčikov od fliaš, či pomáhali pažravému žralokovi dostať z brucha predmety dennej potreby a správne ich vyhodiť.
Samotné „plavidlo“ napokon takisto putovalo na recykláciu a za odmenu každý získal svetielko z majáka v podobe lampiónu z plastových pohárikov.
„Ambíciou výstavy v galérii Koniareň, ale aj na verejnom priestore v samotnom meste, bolo zmeniť pohľad verejnosti na odpad, podnietiť jeho tvorivé využitie, aj zodpovedné triedenie do správnych odpadových nádob,“ priblížila hlavnú ideu snahy mladých hercov vedúca súboru Edita Treščáková.
Počas prebiehajúcich Intervencií po zotmení sa konala súťaž v zbieraní svietiacich húb, ktoré „vyrástli“ v parku pri futbalovom štadióne. Víťaz si odniesol obrovský klobúk a všetci účastníci nazbieranú „hubovú“ nádielku.
Moderný spôsob ponímania odpadu a jeho vplyv na každodenný život človeka, má mnohé podoby. Je však dôležité, aby ľudstvo pochopilo, že doterajší vzťah k prírode sa jednoducho musí zmeniť. Mladí ľudia to cítia a konajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.