SOBRANCE. O atmosféru na memoriáli kreatívneho umelca a muzikanta v jednom sa postarali slovenské hudobné kapely, nielen z regiónu.
„Pre múzeum to bol výnimočný deň, v ktorý sme si pripomenuli osobnosť Jančiho Ferka. Tohto roku sme sa zamerali okrem hudby a zábavy, aj na rodiny s deťmi. Bolo to oveľa viac detskej zábavy, ako napríklad jazda na koni, maskoti, skákacie hrady, trampolíny, maľovanie na tvár i 5D kino. Čo sa týka hudobnej stránky, vystúpilo tu osem kapiel,“ povedal Imrich Ferko, organizátor festivalu a zároveň riaditeľ Gitarového múzea v Sobranciach.
Na pódiu sa predstavili hudobné skupiny Krajský prebor, The Shadoogies, 1. Olympic revival „U Baby“, Nirvana revival band, Hurikán, Ladies & Genitals. Hlavnými headlinermi festivalu boli Martin Harich a kapela No Name.
Výstavy zo sveta hudby
Múzeum je výnimočné svojou jedinečnou zbierkou. Tá sa od roku 1996 rozrástla na neuveriteľných 1 200 exponátov zo sveta hudby. Niektoré z nich si mohli návštevníci aj pozrieť.
„Kvôli festivalu sme sprístupnili improvizované priestory múzea, aby sme ukázali exponáty a naznačili, aký je vývoj. Aktuálne prebieha rekonštrukcia vnútorných priestorov, urobili sme už tri prepojené miestnosti a postupne budeme pokračovať ďalej,“ prezradil Ferko.
Okrem gitár sa múzeum môže pochváliť aj zbierkami klávesových nástrojov, zosilňovačov a dobových hudobných predmetov.
Umenie výroby gitár
Ručná výroba gitár fascinuje čoraz viac ľudí, svoje o tom vie aj hudobník Miroslav Moskaľ z Michaloviec, ktorý ukázal čo-to zo svojej tvorby aj na festivale.
Svojmu hobby sa venuje približne sedem rokov, z jeho dielne vychádzajú elektrické gitary, basy i elektroakustické nástroje, na ktorých si mohli tí odvážnejší aj zahrať.
„Najprv som začínal s výrobou bubnov a neskôr ma začali fascinovať gitary. Čo sa týka samotnej výroby, najťažší je výber vhodného dreva. Potom nasleduje opracovanie, skladanie a lakovanie. Výroba jednej gitary trvá zhruba pol roka, ale popritom pracujem aj na iných,“ povedal Moskaľ.
Záujem bol aj o výrobu keramiky na hrnčiarskom kruhu a o ukážku tradičného spracovania kovu v kováčskej vyhni, o ktorú sa postaral Pavel Novák zo Sobraniec.
„Každý si mohol pozrieť, ako sa opracováva kov a tvaruje za tepla. Dospelí, ale aj deti si mohli vyraziť aj vlastnú pamätnú mincu, “ povedal Novák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.