HUMENNÉ. Umelec z Japonska Katsuya Saito a slovenský zápasník storočia Jozef Lohyňa vystavujú v humenskej Coop Art Gallery.
Spája ich láska k Japonsku a sila umenia vyvierajúceho z nich samých.
Nikdy predtým sa nestretli, aj napriek tomu sa rozhodli pre spoločnú vernisáž.
Maliar a básnik z ďalekého Tokia priviezol do Humenného sériu obrazov vytvorených špeciálne pre túto príležitosť s názvom Červená opona.
Československá žijúca zápasnícka legenda Jožko Lohyňa zbierku predmetov dokumentujúcich jeho úspešnú športovú kariéru.
Hovorí za neho umenie
Výtvarník Katsuya Saito precestoval deväťtisíc kilometrov vzdušnou cestou, aby mohol spoznávať novú krajinu, ale aj starých priateľov.
Sériu obrazov autor vytvoril iba pre túto príležitosť, Humenčanom ich poslal v predstihu.
„Najprv som veľa premýšľal, čo tým chcel povedať. Veľa červenej a portréty ľudí v rôznom citovom rozpoložení vykúkajúcich spoza opony. Mnou tá červená emocionálne veľmi pohla, ale potom som prestal hľadať odpoveď, lebo každý nech si v nich nájde to svoje vlastné tajomno. Tak to má byť. Tak to autor chcel,“ povedal Štefan Koľ.
Pre jazykovú bariéru Katsuya toho veľa nenahovoril, ale svoj odkaz Humenčanom premietol na plátno.
O svojom živote prezradil len jedno. „V mladosti som bol prázdny, zmenil som sa až vtedy, keď som začal študovať výtvarné umenie a literatúru.“
V Japonsku získal titul majstra sveta
Jozef Lohyňa, bývalý slovenský zápasník vo voľnom štýle, reprezentant Česko-Slovenska a Slovenska, jeden z najúspešnejších slovenských športovcov v histórii, má ku krajine vychádzajúceho slnka veľmi vrúcny vzťah.
„Nemôžem ho nemilovať. S touto krajinou sa mi spájajú tie najkrajšie spomienky. Nielenže som tam získal najvzácnejší titul, ale práve to, že som mohol v Japonsku aj trénovať, mi k zisku zlatej medaily na majstrovstvách sveta v 1990 veľmi pomohlo,“ vyznal sa Jozef.
Jeho osobný tréner Mikuláš Timko slová svojho bývalého zverenca potvrdil.
„Je veľkým šťastím, ak stretnete v živote ľudí, ktorí vám nedajú len, to, čo si od nich pýtate, ale dajú vám oveľa viac. Celé srdce, celú dušu. Sme v kontakte s ľuďmi z olympijského výboru, takže dúfame, že v roku 2020 sa do Tokia znova vrátime, pretože niektoré tie priateľstvá, ktoré vznikli počas Jožkovej aktívnej športovej kariéry, pretrvávajú už 30 rokov,“ hovorí Timko.
Svet je malý
Coop Art Galery má svoju stálu expozíciu v Humennom, ale funguje aj ako virtuálna galéria.
„Celé tri roky sme boli v kontakte iba prostredníctvom sociálnych sietí v rámci našej virtuálnej galérie, ktorú spravuje František Jakub. Ani sme nedúfali, že niečo také sa nám podarí. Je to prejav obrovskej dôvery k nám a k myšlienke, ktorú sa snažíme napĺňať,“ povedal Koľ.
Dnes má galéria kontakty na umelcov v 33 krajinách, niektorých účasť na budúcich výstavách už majú prisľúbenú.
„Svet prichádza k nám, ako prišiel k nám Katsuya Saito. Lebo chcel a to je pre nás najviac. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Zrazu sa zdá, akoby Tokio bolo tu za humnom a ja verím, že aj vďaka Katsuyovi bude už navždy kus Humenného aj v Japonsku,“ uzavrel František Jakub.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.