HUMENNÉ. Od piatka 6. októbra sa v meste začína jesenné upratovanie. Potrvá do 10. novembra.
Pracovníci Technických služieb (TS) mesta Humenné počas jesenného upratovania vyčistia verejné priestranstvá, námestia a parky, postarajú sa o trávnaté plochy a cintorín.
Z verejných priestranstiev odstránia divoké skládky odpadu.
Nasadia mechanizmy
„Technické služby zabezpečia mechanizmy na odvoz odpadu školám, z bytových a rodinných domov, z parkov a verejných priestranstiev,“ povedal riaditeľ Milan Kuruc.
Služby nasadia dva traktory na zber vyhrabaného lístia, trávy a konárov, auto na odvoz veľkoobjemových kontajnerov a úžitkové vozidlo na zber drobného odpadu.
Od 6. do 27. októbra budú mať obyvatelia k dispozícii veľkoobjemové kontajnery.
Stanovíšť bude dokopy šesť, kontajner bude stáť na mieste štyri až päť dní.
Pokryté budú všetky lokality mesta: Ulica Janka Kráľa, Gaštanová, Kudlovská, Košická, Osloboditeľov, Družstevná.
Hrozí pokuta
Riaditeľ Kuruc upozorňuje, že biologicky rozložiteľný odpad, akumulátory či vyradené elektronické zariadenia do kontajnera nepatria.
V pracovných dňoch ich treba priviezť do areálu TS na Sninskú ulicu do druhej popoludní.
„Zakazuje sa vhadzovať do kontajnerov alebo ukladať k nim drobný stavebný odpad. Porušenie zákazu budeme trestať pokutou,“ sľubuje.
Drobný stavebný odpad môžu obyvatelia mesta odviezť do areálu TS. Za kilogram zaplatia 0,045 eura.
Čo hovorí zákon
Hovorca ZMOS a tajomník rady expertov Michal Kaliňák zdôrazňuje, že samosprávy sú v zmysle zákona o odpadoch povinné „zabezpečiť podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zber a prepravu objemných odpadov a oddelene zbieraných zložiek komunálneho odpadu z domácností s obsahom škodlivých látok na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia“.
To sa však nevzťahuje na obec, ktorá má menej ako 5 000 obyvateľov a na jej území je zriadený zberný dvor.
Podporili 156 samospráv
Jesenné upratovanie podľa Kaliňáka treba vnímať aj ako nástroj predchádzania vzniku nelegálnych skládok, a to v rámci ich likvidácie ešte v zárodkoch.
„V minulom roku bolo na likvidáciu čiernych skládok, a teda sanáciu miest s nezákonne umiestneným odpadom, formou dotácie z Environmentálneho fondu podporených 156 samospráv. Niektoré pritom využili vyčistené priestranstvá na kultiváciu verejného priestoru napríklad osadením prvkov určeným na oddych a rekreáciu,“ dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.