SNINA. Komentovanými ukážkami bojov z prvej svetovej vojny, tzv. malej vojny v roku 1939 a druhej svetovej vojny si nielen Sninčania v sobotu popoludní v historickom parku pripomenuli, ako ťažko bol tento kraj skúšaný.
Vyše 80 nadšencov vojenskej histórie zo Sniny, Trebišova, Košíc, Prešova, Dolného Kubína, Žiliny, Trnavy, Česka ale aj poľského mesta Zamosc sa oblieklo do uniforiem armád rôznych štátov, aby priamo pred zrakmi divákov rozohrali bojové operácie.
Zbojníka Savku nelapili
Vydarené podujatie sa začalo historickým exkurzom do stredoveku, do čias zbojníckych družín.
„Na Hornom Zemplíne vypuklo v minulosti niekoľko zbojníckych povstaní. V 15. storočí v regióne pôsobila družina pod vedením Fedora Hlavatého z Ruskej Volovej. V 17. storočí zbojníkom velil Andrej Savka zo Stebníka. Posledným bolo tzv. morové povstanie poddaných v 19. storočí v okolí Vranova,“ priblížila referentka kultúry Mestského kultúrneho a osvetového strediska Irena Kurťaková.
Členovia miestnej skupiny historického šermu Vikomt predviedli ukážky bojov zbojníka Andreja Savku s vojskom.
Savka sa narodil 1619 v Stebníku pri Bardejove.
So svojou družinou prepadával usadlosti a kupcov nielen v okolí Bardejova a na poľskej strane, ale aj v okolí Stropkova, Humenného a Sniny.
V roku 1654 utiekol za kozáckym hajtmanom Bohdanom Chmeľnickým na Ukrajinu a tam sa zmienky o ňom končia.
Dve veľké vojny, malá vojna aj banderovci
Obyvatelia Sniny a okolia trpeli počas zimných mesiacov v začiatkoch prvej svetovej vojny, ale aj v tzv. malej vojne v roku 1939, kedy maďarská armáda zaútočila na Slovenský štát a hranica sa posunula až medzi Sninu a Stakčín.
„Po druhej svetovej vojne strádalo obyvateľstvo vyčíňaním banderovských bánd. Ľudia toho zažili naozaj dosť. My to chceme verne predstaviť,“ povedal na začiatku podujatia predseda Klubu vojenskej histórie (KVH) Karpaty Róbert Cudnák.
Miestni nadšenci z KVH Karpaty „zastupovali“ 66. užhorodský peší pluk rakúsko – uhorskej armády.
Práve doňho rukovali v prvej vojne chlapi z nášho regiónu.
Do bojov zasiahol aj tank
Vojakom pomáhala aj technika.
„Máme pancierovú Tatru OA 30, ktorá je spolovice originál, spolovice replika, delo KPÚ, tank LT 38,“ povedal.
Tank priviezli priatelia z Poľska.
„Je po prvýkrát na Slovensku. Ide o ľahký tank československej výroby, ktorý sa používal v druhej vojne a bol v tom čase jedným z najlepších tankov na svete,“ dodal Cudnák.
Nechýbala ruská cárska jazdecká kavaléria, ktorú predstavovali nadšenci z Poľska, či poľná nemocnica sovietskej Červenej armády s výbavou.
Tú priviezli a v parku rozložili členovia dobového tábora Druzja z Prešova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.