TREBIŠOV/MILHOSTOV. Na milhostovskom pracovisku Výskumného ústavu agroekológie v Michalovciach sa stretli vedeckí pracovníci zo štátov V4.
Maďarsko zastupovala Debrecínska univerzita, Výskumný ústav v Nyiregyháze, Českú republiku Zemědělský výzkum Troubsko, Poľsko Vysoká škola poľnohospodárska Hugona Kollaja v Krakowe a Slovensko bolo zastúpené domácim agroekologickým ústavom.
Dlhodobé stretnutia a experimenty
Spomínané vedecké kapacity sa zaoberajú nosnou myšlienkou o dlhodobých poľnohospodárskych účinkoch na pôdu, ako prírodných zdrojov udržateľnosti.
Cieľom vzájomnej spolupráce je výmena poznatkov medzi agronomickými a výskumnými pracovníkmi z krajín V4.
Dlhodobé experimenty účastníkov a stretnutia predstavujú rôzne typy pôdy s bežnými problémami v poľnohospodárstve.
Miestne metódy na riešenie problémov by totiž mohli byť zovšeobecnené aj pre ostatných účastníkov workshopu.
Účastníci sa navzájom dlhodobo navštevujú a všetky stretnutia podporujú diskusiou a výmenou názorov v konkrétnej vedeckej oblasti hostiteľského inštitútu, o špeciálnych témach týkajúcich sa poľnohospodárstva a pôdy.
Otvorený pre poradcov
„Workshop bol otvorený pre miestnych agronomických poradcov, študentov a lektorov, farmárov a iných záujemcov. Osobná komunikácia posilní spoluprácu medzi účastníkmi a podporí spoločné vedecké návrhy projektov,“ povedal Pavol Balla z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra v Nitre.
Zaoberá sa konkrétne témou vplyvu pôdoochranných technológií spracovania pôdy na úrody plodín v štvorhonovom osevnom postupe.
Niet pochýb o tom, že poľnohospodárstvo má dôležitú úlohu vo všetkých štyroch krajinách, pričom súčasný stav pôdy je v centre záujmu.
Pavol Balla ďalej zdôraznil, že ďalšie spoločné diskusie účastníkov budú zamerané na riešenie miestnych problémov týkajúcich sa hospodárenia so živinami a odpadom v poľnohospodárstve, technikou pestovania plodín, ekologickým a trvalo udržateľným poľnohospodárstvom.
Tiež na zmeny vo fyzikálnych, chemických a biologických vlastnostiach rôznych typov pôdy a v konečnom dôsledku aj na regióny v jednotlivých štátoch.
Problémy sú podobné
„Výsledok odborných diskusií by teda mohol prispieť k správnemu spôsobu pestovania plodín s ohľadom na bezpečnosť potravín. Nezanedbateľné je, že aj k výmene nápadov a skúseností všeobecne medzi štátmi. A napokon i k spojeniu vedeckých medzinárodných grantov. V niektorých prípadoch sú problémy podobné, preto riešenie možno nájsť spoločným spôsobom prispôsobením miestnych metód pre ostatné miesta a krajiny,“ dodal Balla.
Prvý workshop uskutočnený na pracovisku v Milhostove sa týkal zmeny fyzikálnych a chemických vlastností pôdy v dlhodobom experimente: vplyv metód kultivácie pôdy a agrotechnické metódy pri pestovaní trvalých energetických rastlín.
Ďalší naplánovali o pol roka v Troubsku v Českej republike.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.