HUMENNÉ. Svetový deň diabetu si členovia Základnej organizácie Zväzu diabetikov Slovenska DIAHENN pripomenuli Prvým humenským diadňom.
V priestoroch Centra voľného času Dúha ponúkli verejnosti nielen propagačné materiály, poradenstvo, ale aj meranie glykémie.
Zistiť aktuálnu hladinu cukru v krvi využilo vyše päťdesiat záujemcov.
Väčšina v norme
„U zdravého človeka sa glykémia nalačno pohybuje v rozmedzí od štyroch do 5,6 - 5,8 mmol/l. Dve hodiny po jedle by nemala byť vyššia ako 7,8. Keď vidíme, že sa pohybuje nad hranicou, naša prvá otázka znie, či je pacient diabetik,“ hovorí edukátorka DIAHENN Adriana Ščepaniková.
Drvivá väčšina záujemcov sa vtesnala do hraničných noriem. Zaznamenali však aj vysoké hodnoty okolo 18 – 19.
„Aj keď išlo o diabetikov, svedčí to o tom, že diabetes u nich nie je dobre kompenzovaný. Novozachyteného diabetika sme tu nemali,“ dodáva.
Nie všetci návštevníci diadňa sa ale na meranie glykémie odhodlali.
Diabetik sa musí edukovať
Humenská pacientská dia organizácia vznikla pred 26 rokmi a združuje vyše 60 členov z Humenského, Sninského a Medzilaborského okresu. Diabetikov je však podstatne viac.
„Diabetes je pandémiou nášho tisícročia. Za ostatných desať rokov vzrástol počet diabetikov o 15 percent. Sme otvorení všetkým. Ak má diabetik možnosť vyrozprávať sa a zároveň edukovať, je to preňho veľký prínos. Liečba nespočíva len v odporúčaných liekoch od lekára, 85 percent závisí od človeka. Musí urobiť zmenu v stravovaní, životnom štýle a postoji k životu,“ dodáva edukátorka Ščepaniková.
Stretávanie sa diabetikov je v každom ohľade uľahčením ich života. „Naším cieľom je, aby život s cukrovkou bol ľahší,“ uzatvára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.