HUMENNÉ. Seminár Historické pamiatky na Zemplíne prilákal v sobotu predpoludním do priestorov humenského zámku desiatky záujemcov o regionálnu históriu.
Odborný seminár o záchrane a propagácii historických pamiatok v regióne zorganizovali Humenská zberateľská spoločnosť (HZS), Klub vojenskej histórie (KVH) Beskydy a Vihorlatské múzeum. Konal sa už štvrtý ročník.
O hradoch v okolí
V troch blokoch odznelo jedenásť prednášok.
Týkali sa výskumnej sezóny na hradoch Brekov, Jasenov a Vinné.
Špacirki po okolici ako produkt cestovného ruchu zameraný na propagáciu zemplínskych pamiatok predstavil historik Martin Molnár zo Zemplínskeho múzea v Michalovciach.
O prácach na záchrane Jasenovského a Brekovského hradu informovali zástupcovia samosprávy a občianskych združení.
„Horúca“ zima v oblasti publikačnej činnosti čaká na členov KVH Beskydy, ktorí v tomto roku ukončili obnovu vojnových cintorínov v Zbojnom v okrese Medzilaborce a v Stakčíne v Sninskom okrese.
Zaujímavé aktivity na udržiavanie ľudových tradícií pripravili v kaštieli v Sennom v Michalovskom okrese.
Vzácna replika na seminári
Historik Miroslav Buraľ priblížil históriu Ostrožnických pergamenových zlomkov z prelomu 11. a 12. storočia, najstaršej písomnej cyrilskej pamiatke na Slovensku.
Repliku vzácnych zlomkov priniesol ukázať účastníkom seminára.
Profesor Štefan Lenčiš z Teologickej fakulty z Košíc v odbornej prednáške hovoril o vplyve reholí na rekatolizáciu v Zemplínskej župe.
O histórii židovskej komunity v Humennom
Posledný prednáškový blok uzavrel Juraj Levický, spoluautor knihy Dejiny židovskej komunity v Humennom.
Vyzdvihol, že z Humenného pochádza niekoľko židovských osobností, napríklad prezident Burzy diamantového obchodu Artur Beller, scenárista a prozaik Ladislav Grosman, fotograf Yuri Dojc či skladateľ a klavírny virtuóz Peter Breiner.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.