HUMENNÉ. Vďaka spoločnému mikroprojektu poľsko-slovenského pohraničia Cestou ikon zo Sanoku do Humenného pribudlo na vyše 50-kilometrovej trase z Humenného k poľským hraniciam cykloturistické značenie.
Ako informovala Michaela Dochánová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, trasa cyklistickej Cesty ikon sa začína v centre mesta Humenné na križovatke viacerých cykloturistických trás neďaleko renesančného zámku.
Prvé kilometre vedú ulicami mesta a trasa postupne prechádza obcami ležiacimi smerom na Medzilaborce.
"Prvou veľkou atraktivitou na trase je zrúcanina kostola a kláštora Monastyr, nasledujú Medzilaborce, kde trasa prechádza centrom mesta popri múzeu Andyho Warhola. Následne stúpa na hrebeň Karpát do Laboreckého sedla, kde trasa končí na hranici s Poľskom. V celej oblasti sa nachádza viacero vojnových cintorínov z čias prvej svetovej vojny, keď sa v oblasti odohrávali ťažké boje," informuje Dochánová.
Celá trasa je označená červeným písmenom C a má dĺžku 53,3 kilometra.
Takmer 100 cyklistických značiek
V rámci mikroprojektu sa obojsmerne vyznačila nová cykloturistická trasa maľovaným značením, osadené boli aj prvky cykloturistickej orientácie.
Konkrétne išlo o osem cykloturistických smerovníkov, 44 veľkých cyklosmeroviek, päť tabuliek miestneho názvu, päť donorských a 20 emblémových cyklotabuliek, 10 významových cyklotabúľ a dve obrázkové cyklosmerovky.
"Všetky cykloturistcké značenia vykonali akreditovaní značkári cykloturistických trás," dodala Dochánová.
V rámci mikroprojektu investovala humenská samospráva takmer 5 300 eur, z toho je 85 percent sumy hradených z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, desať percent spolufinancuje Prešovský kraj a mesto sa na projekte podieľalo piatimi percentami vlastných finančných prostriedkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.