MICHALOVCE. Pochovávanie zvierat je čoraz väčší problém. Ľudia bývajúci v panelákoch nemajú vlastný pozemok, kde by mohli svojich domácich miláčikov pochovať, čo zákon umožňuje.
Niektorí ľudia sa preto začali uchyľovať k tomu, že zvieratá zakopávajú na miestach, kde to nie je prípustné. Objavili sa aj prípady, keď ich zabalili do igelitového vreca a hodili do komunálneho odpadu.
V dedinách je situácia iná. Majitelia zvieratá väčšinou pochovajú v záhrade za domom.
Spopolnené zvieratá
Žijú s nami roky, mnohokrát sa stávajú členmi rodiny a vernými spoločníkmi. Majitelia psov, mačiek a iných spoločenských zvierat majú len dve legálne možnosti, ako sa s nimi rozlúčiť.
„Pokiaľ uhynie zviera za prirodzených okolností, ako napríklad starobou, ľudia si ho vezmú domov s tým, že si ho pochovajú na svojom pozemku. Ak sa utratí, vtedy by malo putovať do kafilérie, ktorá si často účtuje vysoké poplatky. Pre ľudí je to dosť dilema, ako naložiť so svojím už uhynutým zvieraťom. Malé percento ľudí dáva zvieratá aj spopolniť,“ povedal Peter Knapec, veterinárny lekár.
Cintorín pre spoločenské zvieratá by podľa veterinára nebol zlým riešením, ktorým by sa nastolil poriadok.
„Počty psičkárov sa v meste zvyšujú. Najmä tých, ktorí bývajú v bytoch. Je potrebné spraviť verejnú diskusiu na túto tému. Pre niekoho by to bola možno úplná hlúposť, ale mnohí ľudia by to považovali za dobrý nápad a pekné miesto, kde sa rozlúčiť so zvieratami,“ dodal Knapec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.