REMETSKÉ HÁMRE. Morské oko bolo v minulosti nazývané aj Veľké vihorlatské jazero.
Zaraďuje sa medzi najväčšie prírodné jazerá na Slovensku, po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese mu patrí tretie miesto.
Nachádza sa nad obcou Remetské Hámre v Sobranskom okrese a je sprístupnené celoročne.
Najvyšší stupeň ochrany
Na ochranu prírodných hodnôt a krás bolo jazero spolu s okolitými lesmi v roku 1984 vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu.
V súčasnosti je to národná prírodná rezervácia, v celkovej výmere 108,48 hektára, kde platí najvyšší 5. stupeň ochrany.
Rybolov, kúpanie a člnkovanie sú prísne zakázané. Lesy v jeho okolí sú útočiskom mnohých vzácnych druhov fauny i flóry.
Holé fakty hovoria, že Morské oko je prietočné jazero, napájané vodami potoka Okna, ktoré vzniklo zahradením jej toku zosunom.
Pôvodná hladina jazera bola aj umelo zvýšená výstavbou hrádze.
Malý kaštieľ a známy Kozmodrom
História uvádza, že do roku 1945 patrilo Morské oko a okolie grófke Gladys Vanderbilt-Széchenyi.
Tá dala vybudovať pri jazere, v roku 1924, aj malý kaštieľ. Dôvodom výstavby bola vraj choroba jej dcéry, ktorá sa vo Vihorlatských lesoch úspešne liečila.
Objekt neskôr slúžil ako poľovnícka chata a v súčasnosti je využívaný, ako reprezentačná lesnícka chata.
Pri ceste k jazeru si môžu návštevníci oddýchnuť v altánku, ktorý nesie názov Kozmodrom. V minulosti dostal takýto názov pre svoj nevšedný tvar.
Prístrešok dal postaviť ešte v roku 1974 vtedajší správca Václav Rapák, ktorý sa inšpiroval na dovolenke vo Vysokých Tatrách, kde podobný altánok videl. V roku 2014 prešiel celkovou obnovou a nachádza sa len pár metrov od jazera.
V okolí jazera existujú v hlbokých vihorlatských lesoch aj ďalšie menšie jazerá.
Najznámejšie je Malé Morské oko, Kotlík a rašeliniská Ďurova mláka a Hypkaňa.
Nenáročná turistika
Priamo k jazeru sa návštevníci môžu dostať iba pešo alebo na bicykli.
Zo sobranskej strany pohoria vedie cesta z dediny Remetské Hámre až na parkovisko Krivec, odkiaľ je k hrádzi približne dvadsať minút cesty.
Samotná prechádzka okolo jazera po náučnom chodníku zaberie približne hodinu a radí sa medzi ľahkú a nenáročnú turistiku.
Zložitejší prístup ponúka cesta zo sninskej strany pohoria, kde vedie zo Sninských rybníkov modrá značka súbežne s náučným chodníkom cez Sninský kameň a odtiaľ schádza k Morskému oku.
Na túto pomerne náročnú trasu je potrebné vyčleniť si zhruba tri hodiny cesty, celková dĺžka trasy je takmer trinásť kilometrov.
K jazeru sa dá dostať aj z obce Zemplínske Hámre, ktorá sa nachádza dva kilometre od mesta Snina.
Od kameňolomu na konci obce zelená značka navedie na výstup na Sninský kameň a odtiaľ za necelú hodinu sa turisti po modrej značke dostanú priamo k jazeru.
Tisícky návštevníkov
Národnú prírodnú rezerváciu Morské oko navštívili počas minuloročnej letnej turistickej sezóny približne 28-tisíc ľudí, z toho cyklisti tvorili trojpercentnú skupinu.
Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat získala tieto údaje z automatického prístroja na sčítavanie chodcov a cyklistov.
„Najviac sem prichádzajú domáci turisti, potom z Českej republiky, Poľska a Maďarska. V tomto roku stúpol aj počet návštevníkov z krajín ako je Čína či Japonsko. Ich prioritou nie je ani tak Morské oko, chodia skôr obdivovať Karpatské bukové pralesy zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO,“ informovala Zuzana Argalášová zo Správy CHKO Vihorlat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.