BREKOV. Potulky okolím Humenného si môžu návštevníci spestriť aj výstupom na hrad Brekov. Ten sa radí medzi jeden z najstarších na východnom Slovensku.
Dostupný je počas celého roka a stal sa obľúbeným miestom turistov i milovníkov histórie.
Bohatá história
História hradu siaha až do 13. storočia a je spájaný s mnohými vlastníkmi, tými najznámejšími sú Drugethovci.
Pod jeho hradbami sa stretli v boji vojská kráľa Mateja Korvína a jeho odporcu poľského kráľa Kazimíra IV.
Obsadzovali ho aj vojská Gabriela Bethléna, Juraja Rákocziho I. a Imricha Thökölyho, ktorý ho dal v závere sprisahania, v roku 1684 zbúrať.
K hradu, ktorý sa vypína medzi mestami Strážske a Humenné, sa viažu aj povesti. Medzi domácimi sú obľúbené príbehy o čiernom koni, zakliatom kráľovi, ale aj o hradnom pánovi a jeho sluhovi.
Obnova hradu aj zahraničnými dobrovoľníkmi
Hrad postupne chátral a rozpadal sa. Až v ostatných rokoch sa našlo zopár dobrovoľníkov, ktorí sa pustili do záchrany historického skvostu.
Ruiny kedysi stredovekého hradu boli v roku 1963 vyhlásené aj za kultúrnu pamiatku.
Od roku 2009 prebieha rekonštrukcia a záchrana hradu občianskym Združením na záchranu Brekovského hradu.
Každoročne sa im darí na Slovensko prilákať aj zahraničných dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú s obnovou hradu.
Celkovo sa vystriedalo na Brekovskom hrade už viac ako sto mladých ľudí a nadšencov histórie z rôznych kontinentov sveta.
Napríklad v uplynulom roku na hrade pracovalo desať dobrovoľníkov, ktorí pricestovali z Taiwanu, Mexika, Nemecka, Holandska a Španielska.
Hradný areál zveľaďujú
Hrad sa mení pred očami nielen z vonku, ale aj z vnútra. Združeniu sa za tie roky podarilo napríklad čiastočne obnoviť vstupnú bránu, prístupové cesty, zveľadili okolie a počas archeologických výskumov objavili množstvo vzácnych predmetov.
Verejnosti sprístupnili aj hradné pivnice, v ktorých vznikol zaujímavý priestor.
„Môžeme ho využiť na rôzne účely, napríklad na výstavu exponátov, ktoré sa našli na hrade,“ hovorí riaditeľ združenia Stanislav Macinský.
V blízkosti pivnice plánujú vybudovať schodisko na horné nádvorie. „Súčasné schodisko je len provizórne,“ dodáva. Schody povedú k rozhľadni.
Zámerom je uzavrieť hradný areál vstupnou bránou, návštevníkom ponúkať prehliadku hradu so sprievodcom, vyhliadku, predaj suvenírov, príležitostnú konzumáciu vína i občerstvenia.
Ideálna dostupnosť
Hrad leží na zalesnenom kopci Ondavskej vrchoviny, len štyri kilometre od Humenného smerom na Strážske v obci Brekov. Hradné múry vidieť už z hlavnej cesty, keďže hrad sa nachádza priamo nad obcou.
Na hrad sa môžu návštevníci dostať viacerými cestami, aj tými neoznačenými, keďže sa tu nedá zablúdiť.
Napríklad z južnej časti obce neoznačenou cestičkou alebo sa postupne môžu napojiť na žltú turistickú značku.
Tá sa nachádza v strede obce, popri hlavnej ceste, od ktorej je to na hrad približne tridsať minút.
Stúpanie je minimálne a prechádzka sa dá absolvovať aj s deťmi, alebo bicyklom po poľnej ceste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.