JASENOV. Hrad sa nachádza na zalesnenom chrbte Humenských vrchov patriacich pod Vihorlatské vrchy.
Nachádza sa približne štyri kilometre od mesta Humenné a kilometer od obce Jasenov, od ktorej je odvodený aj jeho názov.
Z hradu sa návštevníkom naskytnú pekné výhľady najmä severným smerom na okresné mesto a široké okolie. Od roku 1963 je vyhlásený za kultúrnu pamiatku.
Opravy zmarila vojna
Hrad vznikol pravdepodobne v 13. storočí. Jeho úloha bola strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever.
Prvé rekonštrukčné práce na jeho obnove sa začali ešte za čias Andrássyovcov, ktorí prejavili v 19. storočí záujem o záchranu pustnúcej zrúcaniny.
Realizovali konzervačné práce na niektorých objektoch. Tieto stavby boli zastrešené vysokými ihlanovými strechami, ktoré existovali približne do polovice 20. storočia. Pokračovanie prác však zmarila prvá svetová vojna.
Smelé plány
Roky zrúcaniny chátrali, ale od roku 2011 prebiehajú rekonštrukcia a záchrana hradu obcou Jasenov v spolupráci s občianskym Združením na záchranu Jasenovského hradu, ktoré je členom záujmového združenia Zachráňme hrady.
Jasenovský hrad ročne navštívia stovky turistov z domova i zo zahraničia.
Obec sa každoročne zapája do Noci hradných zrúcanín, prvú májovú nedeľu organizuje na hrade stretnutie obyvateľov Jasenova, Chlmca a Porúbky.
V horizonte desiatich rokov by malo byť celé opevnenie hradu uzavreté.
Zámer je zriadiť aj turisticko–informačné centrum, osadiť vstupnú bránu, prekryť baštu s kaplnkou. Pribudnúť by mali náznak vodnej priekopy a vyhliadková veža. Hradný areál je voľne prístupný pre návštevníkov počas celého roka.
Falošné mince
Turistov láka pozrieť si hrad aj kvôli tomu, že dcéra grófky Alžbety Bátoriovej Katarína si zobrala za manžela Drugetha, ktorý vlastnil okrem tohto objektu aj Humenský kaštieľ.
Tento fakt vyvoláva u mnohých myšlienku, že Alžbeta tiež navštívila tento hrad, ktorý je známy i legendou o falšovaní mincí. Pred viac ako 20 rokmi tu pri archeologických vykopávkach objavili artefakty, ktoré tomu nasvedčujú.
Majster Mikuláš, ktorý zabezpečoval výrobu falošných mincí pre Gabriela Drugetha na rôznych miestach v Uhorsku, bol podľa dostupných historických prameňov za túto činnosť popravený na námestí v Prešove.
V ruinách Jasenovského hradu sa stále nachádza tajná miestnosť, ktorá mohla v minulosti slúžiť na razenie falošných mincí z olova a pozláteného plechu.
Tri turistické chodníky
Hradný vrch má dobrú dostupnosť. Vedú k nemu tri chodníky s rôznou náročnosťou.
Na hrad je možné dostať sa napríklad pešo z mesta Humenné, po modrej turistickej značka, ktorá prechádza cez obec Jasenov na Jasenovský hrad.
Tí odvážnejší môžu po značke pokračovať do obce Porúbka a odtiaľ ich značenie dovedie až k rázcestiu pod Vinianskym hradom, odkiaľ je možné naň vystúpiť po žltej turistickej značke.
Modrá turistická značka pokračuje ďalej do obce Vinné a končí v rekreačnom stredisku Hôrka na Zemplínskej šírave.
Z mesta Strážske, časti Krivošťany, je možné absolvovať výstup na hrad chrbtom Krivoštianky po zelenej turistickej značke.
Najľahší je výstup z obce Jasenov po žltej turistickej značke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.