STARÉ. Sztárayovci z obce Staré, ktorá leží len kúsok od Michaloviec, patrili k váženým grófskym rodinám.
Viacerí členovia rodu sa zapísali do dejín, no najznámejšou z celého rodu sa napokon stala pravnučka zakladateľa tejto vetvy – Irma Sztárayová.
Bola totiž dvornou dámou cisárovnej Alžbety a bola pri legendárnej Sissi aj v čase hrozného atentátu.
Zakladateľom rodu bol Ján Filip Sztáray, užský župan a tajný cisársko-kráľovsky radca, ktorý spolupracoval na príprave urbárskej regulácie, najvýznamnejšej reformy z obdobia vlády Márie Terézie a v chotári dnešnej obce Remetské Hámre založil hámor na spracovanie železa a ocele.
Spolu s manželkou Barborou Migazzi sa zaslúžili o barokovo-klasicistickú prestavbu kaštieľa v Starom a vďaka nemu v roku 1811 položili základný kameň nového starianskeho klasicistického rímskokatolíckeho kostola Nanebovzatia Panny Márie.
Dedo sa zachránil pred francúzskou gilotínou
Mali spolu niekoľko detí a jedeným zo synov bol Vincent, ktorý sa s Máriou Antoinettou dostal až do Paríža a len tak-tak sa zachránil pred gilotínou.
Neskôr sa usadil v rodnom kraji, zdedil panstvo v Starom a založil si rodinu s Johankou Szirmay.
Mali spolu syna Viktora, ktorý sa stal právoplatným dedičom zemplínskych majetkov, oženil sa s grófskou dcérou Máriou Török a mali spolu sedem detí.
Piatou v poradí bola Irma, ktorá prišla na svet 10. júla 1863. Hneď na druhý deň ju pokrstili v rímskokatolíckom kostole v Starom.
Vzdelaná kontesa
Ako sa na dobrú šľachtickú rodinu patrí, žili si v kaštieli s krásnym parkom, mali vlastného kaplána a učiteľa Jána Kiralyho a početné služobníctvo.
Keďže starší súrodenci Edmund a Šarlota boli mimo domova na štúdiách, kaštieľ so 14 izbami si užívala Irma s rodičmi a bratmi Štefanom a Alexandrom.
V revolučných časoch s nimi bývala aj jej teta Mária, vydatá za grófa Leopolda Zichyho a ich syn Gejza, ktorý sa preslávil ako hudobný skladateľ napriek tomu, že prišiel o ľavú ruku.
Kontese Irme sa dostalo náležitej výchovy, učila sa históriu, literatúru, jazyky, plynule hovorila po maďarsky, nemecky a francúzsky. Na Zemplíne žila až do svojej tridsiatky.
Z náhradníčky dôverníčka
Keď v roku 1894 dostala list, ktorý navždy zmenil jej život, práve sa vraj vrátila z výletu na Morské oko.
Manželka cisára Františka Jozefa I., cisárovná a uhorská kráľovná Alžbeta si ju vybrala ako náhradníčku do svojho oficiálneho sprievodu.
Zo začiatku mala štatút provizórnej dvornej dámy, postavenie riadnej dvornej dámy nadobudla o rok neskôr a stala sa aj panovníčkinou dôverníčkou.
Slávna Sissi si Zemplínčanku postupne veľmi obľúbila. Bola totiž jedna z mála, ktoré s akčnou panovníčkou vládali držať krok.
Dokonca sa hovorí, že Sissi, ktorá bola aj napriek pokročilému veku neustále v pohybe a rada cestovala, si ju vybrala práve pre jej telesnú zdatnosť.
Počas štyroch rokov, čo bola Irma Sztárayová v jej službách, ju sprevádzala aj na mnohých cestách v Európe i Afrike.
Spoločné chvíle strávili aj v Bardejovských kúpeľoch, kde Sissi pobudla v júli 1895.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.